close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 1 sierpnia 2017

  Ambasador Arkady Rzegocki wraz z Konsulem Generalnym Krzysztofem Grzelczykiem, Zastępcą Kierownika Placówki Dariuszem Łaską oraz Zastępcą Attaché Obrony ppłk Dorotą Kawecką wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 73 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

  Uroczystości w rocznicę Powstania rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą świętą w intencji Powstańców Warszawskich w Kościele Garnizonowym Św. Andrzeja Boboli w Hammersmith, Londynie, organizowaną przez weteranów AK oraz Studium Polski Podziemnej.

  Po mszy świętej honorowi goście wydarzenia spotkali się w Sali Malinowej Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK). Ambasador Rzegocki spotkał się z przewodniczącymi i przedstawicielami londyńskich organizacji polonijnych. Było to kolejne wydarzenie upamiętniające Powstanie, które odbyło się w POSK, po niedzielnym koncercie „Podziemna Armia Powraca” w wykonaniu Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego.

  Najważniejszym, najbardziej uroczystym momentem dnia była godzina 16.00 czasu brytyjskiego (17.00 polskiego), kiedy to minutą ciszy uczczono pamięć powstańców.

  To właśnie o tej godzinie, 1 sierpnia 1944 r., rozkazem Generała Bora–Komorowskiego rozpoczęła się największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W godzinę W, ok. 30 tys. powstańców przystąpiło do walki o wolność Stolicy. Powstanie miało trwać zaledwie kilka dni – upadło jednak dopiero po 63 dniach. W trakcie dwumiesięcznych walk straty po stronie wojskowej wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Śmierć poniosło również ok. 150 tys. cywilów. Pozostałych Warszawiaków – ok. 500 tys. osób - wypędzono z miasta. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców, kontynuowanego do stycznia 1945 r., zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

   

  IMG_0891
  IMG_0892
  IMG_0893
  IMG_0895
  IMG_0897
  IMG_0898
  IMG_3737

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: