close

• Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

• AKTUALNOŚCI

• 6 maja 2017

Regaty o Puchar Ambasadora RP upamiętniające 75. rocznicę obrony Cowes przez ORP Błyskawica zakończyły się uroczystą galą w Cowes Yacht Haven Marina.

III edycja Regat Dookoła Wyspy Wight została organizowana przez Yacht Klub Polski Londyn przy współpracy z Royal London Yacht Club oraz Ambasadą RP w Londynie. Załogi z Wielkiej Brytanii, Polski i Litwy przepłynęły z tej okazji historyczną trasę regat wokół wyspy Wight rozegranych 22 sierpnia 1851 r., które zapoczątkowały zmagania o Puchar Ameryki – najstarsze międzynarodowe trofeum sportowe.

Start regat oznajmił wystrzał z siedziby RLYC, a linia startowa przebiegała koło ORP Gniezo - polskiego okrętu, który stał na redzie Cowes podczas uroczystości rocznicowych. Zmagania wygrała załoga Marka Mogielnickiego, drugie miejsce zajął jacht prowadzony przez Pawła Frankowskiego.

Przybyły z Warszawy Komandor Zarządu Głównego Yacht Klubu Polski Janusz Taber przemawiał na przyjęciu w lokalnej marinie, podczas którego Ambasada RP w Londynie została odznaczona Srebrnym Medalem YKP w podzięce i uznaniu za wspieranie żeglarstwa polonijnego w Wielkiej Brytanii.