close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 24 listopada 2017

  Lady Rose Cholmondeley, dyrektor Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, uświetniła wieczór charytatywny w Ognisku Polskim koncertem muzyki klasycznej dla 100 zgromadzonych gości na rzecz Nagrody im. Ireny Sendler. Lili Pohlmann, ocalała z Holokaustu, Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki i Dyrektor organizacji Ucząc się od Sprawiedliwych Antony Lishak byli wśród gości.

   

  Wieczór, który zakończył się aukcją i loterią, zebrał ponad £3000 dla Nagrody im. Ireny Sendler, która jest przyznawana rokrocznie Polakom, którzy swym działaniem przyczyniają się do zachowania dziedzictwa żydowskiego i odnowy kultury żydowskiej w Polsce.

   

  - Cieszę się, że mogę tu być, aby wesprzeć zebranie funduszy na Nagrodę im. Ireny Sendler – powiedział Ambasador Rzegocki rozpoczynając wieczór.

   

  - Polski Parlament ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Będzie to wspaniała okazja do spopularyzowania historii jej życia, a także heroicznych czynów 6600 polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy pozostają w dużej mierze nieznani – dodał Ambasador, który podziękował Lady Rose Cholmondeley za jej nieustanny wkład w promocję polskiej kultury i Lili Pohlmann za popularyzowanie historii Ireny Sendler.

   

  Po wystąpieniu Ambasadora głos zabrała Lili Pohlmann, ocalała z Holokaustu działaczka społeczno-kulturalna, zasłużona dla idei zbliżenia polsko-żydowskiego, która przybliżyła ideę Nagrody i wyróżniła kilku nauczycieli, którzy przyczyniają się to propagowania historii Sprawiedliwych. Wśród nich był obecny na sali Antony Lishak, Dyrektor Ucząc się od Sprawiedliwych, organizacji, która zachęca dzieci i młodzież do refleksji nad aktami bohaterstwa Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie Holokaustu.

   

  Nagrodę im. Ireny Sendler ustanowił w 2008 roku Tad Taube i Fundacja Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej, w celu upamiętnienia Ireny Sendlerowej, która zmarła 12 maja tego roku, w wieku 98 lat.

   

  Irena Sendlerowa była działaczką społeczną Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej, która została uhonorowana tytułem “Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem za uratowanie setki żydowskich dzieci z warszawskiego getta w okupowanej przez nazistów Polsce. Nawet po aresztowaniu, odmówiła ujawnienia ich tożsamości.

   

   

  IMG_3256
  IMG_3257
  IMG_3258
  IMG_3262
  IMG_3263
  IMG_3264
  IMG_3265
  IMG_3266
  IMG_3268
  IMG_3272
  IMG_3276
  IMG_3278
  IMG_3279
  IMG_3280
  IMG_3284
  IMG_3286

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: