close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 8 maja 2017

  Z okazji obchodów 75. rocznicy obrony miasta Cowes przez polski niszczyciel, w dniach 4-7 maja na wyspie Wight odbyły się liczne uroczystości, koncerty, wydarzenia sportowe i wystawy upamiętniające bohaterstwo polskiej załogi oraz celebrujące polsko-brytyjskie partnerstwo.

   

  Jednym z kluczowych elementów programu czterodniowego festiwalu, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół ORP „Błyskawica” przy współpracy z Ambasadą RP w Londynie, była wizyta polskiego okrętu ORP „Gniezno”, który stał na redzie na czas trwania obchodów. Podczas uroczystości odbyła się również parada z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, oraz III edycja Regat Dookoła Wyspy Wight organizowanych przez Yacht Klub Polski Londyn przy współpracy z Royal London Yacht Club.

   

  Ambasador Arkady Rzegocki powiedział:

   

  - Obchody 75. rocznicy obrony Cowes przez ORP Błyskawicę są wspaniałą okazją do upamiętnienia polsko-brytyjskiego braterstwa broni oraz pogłębiania wiedzy o naszej wspólnej historii. Odwaga i działania załogi „Błyskawicy” stanowią prawdziwe uosobienie hasła o walce „za naszą i waszą wolność" – więzi zawarte w tych tragicznych okolicznościach są elementem naszej wspólnej tożsamości, fundamentem naszego partnerstwa, oraz inspirującym przykładem dla przyszłych pokoleń.

   

   

  Podczas pobytu w macierzystej stoczni w Cowes, w nocy z 4 na 5 maja 1942 roku, załoga ORP „Błyskawica” pod dowództwem komandora porucznika Wojciecha Franckiego odparła ogniem pokładowych dział przeciwlotniczych nalot niemieckiej Luftwaffe na miasto oraz aktywnie uczestniczyła w gaszeniu pożarów i niesieniu pomocy poszkodowanym. W dowód wdzięczności dowódca okrętu otrzymał od mieszkańców Cowes pamiątkowy medal, a rocznica zdarzenia jest corocznie upamiętniana uroczystościami z udziałem władz miasta. W 2004 roku, jeden z placów miasta otrzymał nazwę „Francki Place”.

   

  Tegoroczne uroczystości w Cowes zostały wpisane w ramy nowej inicjatywy polonijnej Polish Heritage Day, mającej na celu ustanowienie na terenie Wielkiej Brytanii corocznych obchodów związanych ze Świętem Narodowym 3 Maja. Pod patronatem Ambasady RP w Londynie oraz konsulatów w Edynburgu i Manchesterze w weekend 6-7 maja na terenie Zjednoczonego Królestwa odbyło się ponad 50 przedsięwzięć prowadzonych przez polskie organizacje, szkoły sobotnie oraz parafie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: