close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 14 maja 2017

  14 maja Ambasada współorganizowała z Instytutem Kultury Polskiej w kinie Regent’s Park Cinema pokaz specjalny filmu pt. „Zookeeper’s wife”, o polskich Sprawiedliwych - małżeństwie Żabińskich, którzy ratowali Żydów udzielając im schronienia w Warszawskim Zoo.

  Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach kontynuacji projektu „Learning from the Righteous”  we współpracy z Antonim Lishakiem autorem książki na temat Żabińskich pt. „Stars” i twórcą warsztatów „Learning from the Righteous”. Pokaz był adresowany do opiniotwórczych środowisk brytyjskich i żydowskich w UK. Wśród widzów znaleźli się m.in. sir Eric Pickles, pełnomocnik brytyjskiego rządu ds. pamięci Holocaustu oraz autorzy książek historycznych Michael Fleming, Roger Moorhouse i Clare Mulley. Wśród publiczności znaleźli się również członkowie rodziny niedawno nagrodzonego tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" lekarza dr. Tadeusza Stępniewskiego, który był członkiem Żegoty i współpracownikiem Ireny Sendlerowej.

   

  W przemówieniu otwierającym pokaz, Ambasador Arkady Rzegocki zwrócił uwagę na konieczność położenia nacisku na większą promocję tematu Sprawiedliwych oraz potrzebę doceniania ich odwagi i poświęcenia, szczególnie w kontekście obowiązującej w okupowanej Polsce karze śmierci za pomoc Żydom.

   

  Po filmie fabularnym został również wyświetlony film video z pozdrowieniami córki bohaterów pani. Teresy Żabińskiej dla uczestników londyńskiego pokazu. Pani Teresa w swoim przesłaniu zwróciła również uwagę na ogromne ryzyko związane z pomocą Żydom w okupowanej Polsce,  podkreślając, że jej rodzice pomimo towarzyszącego im przez cały czas ogromnego strachu, bardzo świadomie zdecydowali, „że ratowanie życia ludzkiego jest dla nich rzeczą nadrzędną”. Żabińska wskazała również, że ma świadomość że „Zookeepers’ wife” nie jest filmem dokumentalnym dlatego nie oczekuje od twórców odtworzenia historii jej rodziców ze 100% dokładnością. Bierze pod uwagę, że jest to film fabularny, który rządzi się własnymi prawami. Według niej detale nie mają jednak specjalnego znaczenia, liczy się natomiast humanitarne przesłanie filmu o konieczności pomocy drugiemu człowiekowi. Jej zdaniem „Zookepeer’s wife” doskonale przedstawia ten temat.

   

  Po pokazie odbyło się spotkanie z gościem specjalnym wydarzenia Panem Moshe Tirshem, który na zaproszenie ambasady przyjechał specjalnie na tę okazję z Izraela. Pan Tirosh ukrywał się w willi Żabińskich razem z 4-letnia siostrą. Jego rodzice w tym czasie znaleźli schronienie w pomieszczeniach „poklatkowych”  także na terenie zoo. Ze względu na pogarszające się warunki bezpieczeństwa po 3 tygodniach cała rodzina musiała zostać przeniesiona w inne miejsce poza ogrodem. Wszyscy znaleźli wtedy schronie u oficera Armii Krajowej Feliksa Cywińskiego. Przechodząc jeszcze przez inne kolejne kryjówki, całej rodzinie udało się szczęśliwe przeżyć okupację. Jedną z ważniejszych osób, które przez cały ten okres udzielały im wsparcia i zaopatrywały w jedzenie był pan Zygmunt Piętak. Państwo Kenigswein (takie wtedy nosili nazwisko) pozostali w kontakcie ze swoimi wybawcami również po wojnie. Jak podsumował dyskusję jej prowadzący Antony Lishak jest to „piękna historia polskiego poświecenia i żydowskiej wdzięczności”.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: