close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 3 marca 2017

  Serdecznie dziękujemy wszystkim organizacjom polonijnym, które dotychczas przesłały zgłoszenia i propozycje projektów w ramach inicjatywy Polish Heritage Day! Nadal istnieje możliwość nadsyłania nowych zgłoszeń.

  Projekt ma na celu ustanowienie na terenie Wielkiej Brytanii corocznych obchodów związanych ze Świętem Narodowym 3 Maja. W jego ramach skoordynowane zostaną przedsięwzięcia prowadzone przez polskie organizacje, szkoły sobotnie i parafie na terenie UK. Projekt będzie realizowany rokrocznie, w każdy pierwszy weekend po 3 maja, by na trwale zagościć w kalendarzu lokalnych wydarzeń jako Polski Dzień w Wielkiej Brytanii.

   

  Celem akcji jest wspólne świętowanie przez polską społeczność Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja. Upamiętnijmy wspólnie dziedzictwo przeszłych pokoleń i współczesny, pozytywny wkład Polaków w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii.

   

  - Zachęcam do wspólnej pracy by pokazać innym społecznościom to, co najlepsze w naszej kulturze i narodowym charakterze, by budować mosty i promować polski model integracji, oparty na przyjaznych relacjach i dumie z naszego narodowego dziedzictwa. Mam nadzieję, że w tym roku oraz w kolejnych latach Polacy w małych i dużych miejscowościach – wszędzie tam, gdzie mieszkamy – będą przez choć jeden dzień wspólnie łączyć się w polskości, stając się ambasadorami Polski. Niech każdy pierwszy weekend po Święcie Konstytucji 3 Maja będzie polskim świętem w całym kraju – Polish Heritage Day! – napisał Ambasador Rzegocki w liście otwartym do organizacji polonijnych.

   

  Oficjalne logo inicjatywy stworzone zostało w oparciu o biało-czerwoną szachownicę lotniczą, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii.

   

  Ogłoszenie akcji na początku lutego br. spotkało się dotychczas z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony polskiej społeczności i organizacji polonijnych, jak i wielu przedstawicieli brytyjskich władz, którzy zapowiedzieli wsparcie lokalnych inicjatyw oraz wywieszenie w reprezentacyjnym miejscu polskiej flagi jako symbolu solidarności i otwarcia. Wiele organizacji, szkół i parafii planuje wydarzenia w różnych terminach wiosenno-letnich – intencją Ambasady RP w Londynie jest synchronizacja i koordynacja tych obchodów pod jednolitym hasłem, by wzmocnić przekaz i dotrzeć do szerszej publiczności.

   

  Organizacje, które dotychczas przesłały formularze zgłoszeniowe otrzymają do końca marca br. kompleksowy pakiet zawierający szczegóły dotyczące uczestnictwa w projekcie Polish Heritage Day oraz materiały promocyjne. 

   

  Akcji w mediach społecznościowych towarzyszą hashtagi #PLHeritageDay oraz #PolesinUK.

   

  Informujemy jednocześnie, że nadal istnieje możliwość przesyłania deklaracji współpracy poprzez wysłanie formularza (do pobrania poniżej). Prosimy o zatytułowanie Państwa korespondencji jak niżej:

   

  „Polish Heritage Day 2017 w … (np. Coventry, Londynie-Putney, itp.) – formularz”.

   

  Pliki do pobrania:

   

  1. List otwarty Ambasadora Arkadego Rzegockiego
  2. Informacje podstawowe nt. projektów Polish Heritage Day
  3. Formularz zgloszeniowy

   

  Zachęcamy organizacje polonijne do kontaktu w celu uzyskania dalszych informacji pod adresem e-mail:

   

  polishday.london@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Londyn)

  polishday.manchester@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Manchester)

  polishday.edinburgh@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Edynburg)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: