close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 29 września 2017

  28 września w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Waraszawskim został oficjalnie zainaugurowany stały program studiów polskich (Polish Studies) na Uniwersytecie w Cambridge, który będzie realizowany we współpracy z UW.

  Zdjęcie: Uniwersytet Warszawski

   

  Udział w wydarzeniu wzięli wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego wicepremier Jarosław Gowin, prof. Marcin Pałys – rektor UW, prof. Leszek Borysiewicz – rektor Uniwersytetu  Cambridge,  dr Stanley Bill – dyrektor studiów polskich na Uniwersytecie Cambridge, prof. Maciej Żylicz - prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ambasador RP w Wielkiej Brytanii dr Arkady Rzegocki.

   

  14 lipca 2017 roku UW i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zawarły umowę z brytyjską uczelnią na kontynuację funkcjonowania Polish Studies. Dzięki temu porozumieniu, studia polonoznawcze na stałe znajdą się w programie nauczania brytyjskiej uczelni. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało na ten cel 15 mln złotych.

   

  W planach jest prowadzenie studiów polonoznawczych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, realizacja wspólnych polsko-brytyjskich projektów naukowych. Centrum będzie zajmowało się także promowaniem polskiej kultury i nauki w środowisku brytyjskim oraz lepszego zrozumienia roli Polski w historii Europy i jej obecnego znaczenia.

   

  W 2014 roku z inicjatywy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w Departamencie Slawistycznym Uniwersytetu w Cambridge został uruchomiony program pilotażowy studiów polskich. Program został wysoko oceniany przez brytyjskich studentów. W 2016 roku uznano go za najlepszy w rankingu University Subject Tables.

  UW_Cambrisge_28092017-103
  UW_Cambrisge_28092017-76
  UW_Cambrisge_28092017-84
  UW_Cambrisge_28092017-96

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: