close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 marca 2017

  Climate Bonds Initiative przyznał Polsce nagrodę w kategorii Green Bonds Pioneer Awards. Polska jako pierwszy kraj na świecie wyemitowała obligacje na sfinansowanie projektów związanych z ochroną środowiska.

   

  Wiceminister finansów Piotr Nowak odebrał nagrodę w kategorii Green Bonds Pioneer Awards (for pioneering first Sovereign Green Bond). Uroczystość zorganizowały Climate Bonds Initiative (CBI), International Capital Market Association (ICMA) oraz City of London. Nagrody nadawane przez CBI służą wyróżnieniu pionierów w poszczególnych segmentach rynku green bonds. CBI to międzynarodowa organizacja non-profit, która promuje inwestycje w projekty środowiskowe, w szczególności skupia się na rynku obligacji. 

   

  „Polska wyemitowała obligacje green bonds jako pierwszy w świecie emitent rządowy. Otworzyła tym samym nowy segment dynamicznie rozwijającego się rynku green bonds w kategorii Sovereign" – powiedział wiceminister Nowak. Dodał, że środki pozyskane z emisji obligacji przeznaczone zostaną na inwestycje prośrodowiskowe. Obejmują one finansowanie i refinansowanie projektów zgodnych z wymogami określonymi w Green Bond Framework (opracowanymi przez Ministerstwo Finansów na podstawie międzynarodowych standardów ICMA Green Bond Principles). 

   

  Emisja polskich green bonds cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów, co pozwoliło na podniesienie kwoty wyemitowanych obligacji do 750 mln euro, z planowanych wcześniej 500 mln euro. Rentowność 5-letnich obligacji wyniosła 0,634%.

   

  Ministerstwo Finansów

   

  IMG_8557
  IMG_8563
  IMG_8831
  IMG_8841
  IMG_8851
  IMG_9084
  IMG_9086

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: