close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 29 marca 2017

  W rozmowie telefonicznej minister Boris Johnson poinformował ministra Witolda Waszczykowskiego o dzisiejszej notyfikacji uruchomienia przez Wielką Brytanię art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej.

   

  Szef brytyjskiej dyplomacji przedstawił treść listu wystosowanego w tej sprawie przez premier Theresę May do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Podkreślając wkład Polaków w rozwój społeczno-gospodarczy Wielkiej Brytanii minister Witold Waszczykowski zaapelował o precyzyjne i prawnie wiążące zagwarantowanie praw wszystkich obywateli Unii Europejskiej zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie.

   

  Ministrowie rozmawiali ponadto o aktualnych kwestiach współpracy dwustronnej, w tym współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa w związku z przybyciem do Polski żołnierzy brytyjskich uczestniczących we wzmocnieniu Wschodniej Flanki NATO. Z uznaniem odnieśli się do strategicznego charakteru wzajemnych relacji, których przejawem były takie wyjątkowe wydarzenia, jak pierwsze konsultacje międzyrządowe w Londynie w udziałem premierów w listopadzie ubiegłego roku oraz I edycja Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego w Warszawie, skupiającego przedstawicieli środowisk pozarządowych i eksperckich. Szefowie dyplomacji zwrócili również uwagę na wysoką wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, która jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Polski w Europie.

   

  W czasie rozmowy minister Witold Waszczykowski przekazał ministrowi Johnsonowi kondolencje i wyrazy solidarności w związku z atakiem terrorystycznym, który miał miejsce w Londynie 22 marca br.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: