close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 25 listopada 2017

  W piątek, 24 listopada w Ambasadzie RP w Londynie odbyło się spotkanie stypendystów British Alumni Society (BAS) i przedstawicieli brytyjskich szkół uczestniczących w programie z Ambasadorem RP w Wielkiej Brytanii Arkadym Rzegockim.

   

  Spotkanie było okazją do podzielenia się doświadczeniami i sukcesami stypendystów oraz do wręczenia przez członkini zarządu BAS Marzenę Reich listów gratulacyjnych przedstawicielom brytyjskich szkół.

   

  Ambasador Rzegocki otworzył spotkanie, podkreślając znaczenie programu i rolę jaką młodzi Polacy pełnią w promowaniu Polski za granicą.  

   

  Po zagraniu utworów Fryderyka Chopina oraz Ludwiga Van Beethovena przez młodych muzyków, nastąpiła prezentacja internetowego projektu edukacyjnego Great Poles (www.greatpoles.pl) – inicjatywy polskich licealistów, która ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Polski za granicą przez tworzenie i przedstawianie biografii wpływowych postaci polskiego pochodzenia.

   

  British Alumni Society istnieje od 1999 r. i zrzesza osoby, które uczyły się lub studiowały w Wielkiej Brytanii. Są to głównie byli stypendyści rozmaitych programów zaoferowanych młodym Polakom po roku 1989, m.in. Joseph Conrad Scholarships, Chevening Scholarships, British Council Scholarships i Know How Fund. Obecnie BAS liczy około 400 członków w Polsce i Wielkiej Brytanii, a działa pod patronatem Ambasady Brytyjskiej i British Council w Warszawie.

   

  Celem stowarzyszenia jest z jednej strony promocja Polski za granicą, a z drugiej - przenoszenie na grunt polski dobrych praktyk powszechnych w Wielkiej Brytanii, głównie w dziedzinie edukacji i kultury politycznej. W tym celu BAS organizuje debaty oksfordzkie, kluby dyskusyjne i kluby książki oraz rozmaite programy dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej.

   

  Od 2010 r. BAS prowadzi unikalny program stypendialny dla licealistów. Umożliwia on najzdolniejszym uczniom ze skromnie sytuowanych rodzin dwuletnią naukę w angielskiej szkole z internatem, zdanie matury brytyjskiej (A-Levels) lub międzynarodowej (IB) i podjęcie studiów, często na najbardziej prestiżowych uczelniach europejskich lub amerykańskich. Łączna liczba stypendystów BAS wynosi obecnie około stu osób, uczęszczających do szkół średnich, studiujących albo już pracujących.

   

  Projekt stypendialny BAS jest prowadzony bez żadnych funduszy, na zasadzie poszukiwania szkół brytyjskich skłonnych przyjąć ucznia z Polski za darmo, jeśli będzie to uczeń wybitny. Co roku BAS przeprowadza kwalifikację stypendialną, która wyłania kilkanaścioro dziewcząt i chłopców podejmujących następnie naukę w UK. Większość szkół kontynuuje współpracę z BAS ze względu na wysoki poziom proponowanych szkole uczniów.

   

  Celem programu stypendialnego jest wychowanie nowej elity profesjonalnej o bogatych powiązaniach międzynarodowych i silnych związkach z Polską. Program wpisuje się też w zadanie promowania Polski za granicą, gdyż angielskie szkoły z internatem są ośrodkami silnie opiniotwórczymi.

  IMG_3293
  IMG_3295
  IMG_3301
  IMG_3305
  IMG_3310
  IMG_3315
  IMG_3316
  IMG_3324
  IMG_3325
  IMG_3329
  IMG_3330
  IMG_3331

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: