close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 11 sierpnia 2017

  15 sierpnia to wyjątkowy dzień dla polskiej armii – obchodzi ona wtedy swoje święto. Ustanowione na mocy ustawy przyjętej przez Sejm 30 lipca 1992 r. Święto Wojska Polskiego należy do najważniejszych świąt państwowych w Polsce i jest dniem wolnym od pracy. Upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską 1920 r., zwaną również „cudem nad Wisłą”.

  Zdjęcie: mon.gov.pl

   

  Stoczona w kulminacyjnym momencie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia się rewolucji na Europę Zachodnią. Zapisała się chlubnie w historii oręża polskiego i jako jedna z kluczowych batalii w dziejach świata.

   

  Jeden z ważniejszych epizodów Bitwy Warszawskiej miał miejsce właśnie 15 sierpnia. Było nim zdobycie przez kaliski 203 Pułk Ułanów sztabu 4. armii sowieckiej w Ciechanowie, a wraz z nim kancelarii armii, magazynów i jednej z dwóch radiostacji, służących Rosjanom do łączności z dowództwem w Mińsku.

   

  15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej w kościele katolickim. Tego dnia w kościołach odbywają się msze ku czci poległych, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza odprawiana jest msza główna z udziałem władz państwowych.

   

  W Polsce, jak co roku, Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w wielu miejscach. Do najważniejszych wydarzeń należy defilada wojskowa w Warszawie z udziałem żołnierzy poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych oraz pojazdów i sprzętu bojowego wykorzystywanego przez armię. Przejazd sprzętu wojskowego tradycyjnie odbywa się Alejami Ujazdowskimi. Obchody świętowane są też w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które rozpoczynają się już 14 sierpnia. We Wrocławiu przez rynek maszeruje kompania honorowa, gra orkiestra wojskowa, a przez cały dzień wrocławianie mogą oglądać sprzęt wojskowy jednostek dyslokowanych w garnizonie. Parada wojskowa przejeżdża także ulicami Bydgoszczy. W Ossowie niedaleko Wołomina i Zielonki odbywa się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920. 

  żołnierze 1
  żołnierze 10
  żołnierze 11
  żołnierze 12
  żołnierze 2
  żołnierze 3
  żołnierze 4
  żołnierze 5
  żołnierze 6
  żołnierze 7
  żołnierze 8
  żołnierze 9

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: