close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 1 września 2017

  W piątek Ambasada RP w Londynie gościła muzyków z Kwartetu Śląskiego na nagraniu występu dla brytyjskiej rozgłośni Classic FM w związku ze zdobyciem przez zespół prestiżowej nagrody Gramophone Classical Music Award 2017 za album z muzyką kameralną Grażyny Bacewicz.

   

  Ambasador Arkady Rzegocki powitał muzyków, którym towarzyszyli organizatorzy wizyty z Instytutu Adama Mickiewicza.

   

  Po udzieleniu wywiadów dla polskich rozgłośni radiowych, kwartet zrealizował w ambasadzie nagranie występu dla Classic FM, wypełniając Salę Chińską Ambasady muzyką Grażyny Bacewicz.

   

  Po wizycie w Ambasadzie muzycy udali się do BBC Broadcasting House, gdzie wystąpili dla programu „In Tune” BBC Radio 3.

   

  Gramophone Classical Music Awards zaliczane są do najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej. Nagrody przyznawane są przez brytyjskie magazyny The Gramophone i Presto Classical od 40-stu lat.

   

  Album „Grażyna Bacewicz, Kwartety smyczkowe I-VII” ukazał się dzięki współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z wytwórnią Chandos Records, która rozpoczęła się w 2011 r. wraz z powstaniem programu Polska Music. Dzięki tej współpracy systematycznie ukazują się albumy z najlepszą polską muzyką symfoniczną i kameralną m.in Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza i Andrzeja Panufnika. 

   

  Kwartet Śląski powstał w 1978 jako zespół studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Tworzą go Szymon Krzeszowiec (skrzypce I), Arkadiusz Kubica (skrzypce II), Łukasz Syrnicki (altówka) i Piotr Janosik (wiolonczela). Repertuar zespołu to ponad 400 utworów kameralnych, z czego około 300 to literatura XX i XXI wieku. Śląscy kameraliści dokonali ponad 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego znaczna część jest im dedykowana. Kwartet koncertował na estradach większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej.

   

  IMG_1272 (1)
  IMG_1275
  IMG_1292
  IMG_1295
  IMG_1300

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: