close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 2 września 2017

  W sobotę 2 września w Northolt odbyła się uroczysta ceremonia oddania hołdu polskim lotnikom poległym podczas II wojny światowej.

   

  Ambasador Arkady Rzegocki, wraz z Konsulem Generalnym Krzysztofem Grzelczykiem i Zastępcą Attaché Obrony ppłk Arturem Miśkiewiczem, złożyli wieniec pod pomnikiem polskich lotników w Northolt. W uroczystej ceremonii udział wzięli między innymi burmistrz dzielnicy Hillingdon radny Carol Melvin, burmistrz dzielnicy Ealing radny Simon Woodroofe, burmistrz dzielnicy Hammersmith i Fulham radny Michael Cartwright, wiceburmistrz dzielnicy Newark radny Tony Roberts MBE, Szef Sztabu Lotnictwa RAF Marszałek Stephen Hillier, dowództwo bazy RAF Notholt, weterani polskich szwadronów RAF wraz z bliskimi oraz przedstawiciele polonii i grup kombatanckich.

   

  Po odczytaniu Apelu Poległych przez przedstawiciela Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i modlitwie, dokonano złożenia wieńców upamiętniających siedemnaście polskich szwadronów w szeregach RAF i odśpiewania hymnów narodowych Polski i Wielkiej Brytanii.

   

  Ceremonia zakończyła się pobraniem, poświęceniem i przekazaniem ziemi z pomnika, która zostanie złożona w fundamentach pomnika Armii Krajowej, który powstanie pod zamkiem królewskim na Wawelu w Krakowie w tym roku. Projekt budowy pomnika został zaprezentowany przez prezesa Fundacji Wstęga Pamięci Alexandra Smagę, który przeczytał list inicjatora projektu, prezesa małopolskiego okręgu Związku Żołnierzy AK Ryszarda Brodowskiego.

  1
  10
  10 (2)
  11
  12
  13
  14
  15
  15 (2)
  16
  16 (2)
  17
  18
  19
  2
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  28
  29
  3
  30
  4
  5
  6
  7
  8
  8 (2)
  9
  27

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: