close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 11 sierpnia 2017

  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie wraz z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie wspierają serię spektakularnych pokazów rekonstrukcyjnych Winged Hussars Show. Głównym organizatorem i pomysłodawcą tego wydarzenia jest Royal Armouries Museum w Leeds.

   

  Patronat honorowy nad projektem objął Pan Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

  Pokazy odbędą się 26, 27, 28 sierpnia 2017, o godz.12.00 i 15.00 (45 min. pokaz) w the Royal Armouries Museum w Leeds.

           

  Husaria była elitą polskiej kawalerii XVII wieku. Zazdrościli jej obcy monarchowie, podziwiali ją cudzoziemcy. Ta najskuteczniejsza kawaleria świata, przez ponad sto lat nie poniosła poważniejszej porażki, zwyciężając w bitwach między innymi wojska moskiewskie, szwedzkie, tatarskie, tureckie, przynosząc chwałę wielkiej Unii Polsko-Litewskiej. Najsłynniejszą bitwą z udziałem husarii była bitwa pod Wiedniem. 12 września 1683 roku wojska sprzymierzonych, pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wielkiego wezyra Kara Mustafę. Bitwa przeszła do historii jako jedna z najważniejszych batalii nowożytnej Europy. 

   

  Na sukces husarii składały się świetne dowództwo, taktyka, wysokie morale i tężyzna fizyczna kawalerzystów. To jednak, co najbardziej fascynowało, a jednocześnie odstraszało wroga, to majestatyczna zbroja okryta fragmentami skóry lamparta, czy niedźwiedzia, z charakterystycznymi skrzydłami orła przymocowanymi do drewnianych ram i siodła. Husarzy sami siebie określali „skrzydlatymi aniołami śmierci”, a ich wygląd miał przywodzić na myśl istoty o nadprzyrodzonych siłach. Wygląd husarzy wciąż fascynuje pięknem, czego prężnie rozwijający się ruch rekonstrukcji historycznych jest najlepszym dowodem.

   

  Jeźdźcy, których będziemy mieli okazję podziwiać podczas pokazu w Leeds, należą do grupy Banner Hussars, która jest najliczniejszą i najbardziej doświadczoną w Polsce grupą rekonstruującą polską husarię. Z siedzibą w Zamku Gniew, największej twierdzy Zakonu Krzyżackiego na Pomorzu, chorągiew ta znajduje się pod zwierzchnictwem Pana Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, a dowodzona jest przez porucznika Jarosława Struczyńskiego, kasztelana gniewskiego.  Jeźdźcy z grupy Banner Hussars pokażą kunszt husarski, autentyczne stroje, charakterystyczne uzbrojenie.

   

  Głównym organizatorem tej imprezy jest Royal Armouries Museum, które jest Narodowym Muzeum Broni i Uzbrojenia Wielkiej Brytanii. Jest to najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii oraz jedno z najstarszych muzeów na świecie. Zawiera jedną z największych kolekcji broni  i uzbrojenia.

   

  Od dwudziestu lat arena turniejowa przy Royal Armouries w Leeds jest miejscem rozgrywania prestiżowego turnieju rycerskiego w gonitwach konnych w zbroi z kopią - Easter Tournament.

   

  Zawodnicy walczą  o indywidualny tytuł  - Champion of Jubilee Horn of Queen Elizabeth II oraz o tytuł zwycięzców drużynowych -  Sword of Honour. To dziś jedyny turniej joustingowy na świecie, któremu patronuje panująca królowa. W roku 2015  po raz pierwszy w Easter Tournament uczestniczyła drużyna z Polski w składzie: Jan Gradoń i Jarosław Struczyński, zdobywając nagrodę drużynową Sword of Honour. Tytuł Championa zdobył Pan Jarosław  Struczyński. W 2016 ci sami polscy rycerze ponownie sięgnęli po zwycięstwo. Tytuł Championa zdobył Pan Jan Gradoń.

   

  Pokazom Winged Hussars będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna „Husaria chluba oręża polskiego” w Galerii Turniejów Royal Armouries Museum, eksponująca fotografie Andrzeja Wiktora i Marcina Lipińskiego, dokumentujące działania  chorągwi husarskiej marszałka województwa pomorskiego oraz promujący polską husarię. Samo muzeum przygotowało wiele innych atrakcji dla widzów i zwiedzających.

   

  28 sierpnia (poniedziałek) honorowym gościem podczas pokazów będzie Ambasador RP w Londynie Pan Arkady Rzegocki. Jednocześnie informujemy, że 27 sierpnia (niedziela) o godz. 9:30 odbędzie się Msza Św. w kościele pw. MB Częstochowskiej i Św. S. Kostki w Leeds, uświetniona obecnością chorągwi husarii z zamku Gniew, zorganizowana przez Polską Parafię w Leeds  i Stowarzyszenie Patriae Fidelis. Obecny będzie również Konsul Generalny RP w Manchesterze Pan Leszek Rowicki.

   

  https://royalarmouries.org/events/calendar/2017-08-26/the-w

  https://www.youtube.com/watch?v=AyJdeSslnys

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: