close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 25 listopada 2017

  „Codzienny heroizm. O Polakach ratujących Żydów” to tytuł wystawy, którą po dziesięciodniowej prezentacji w londyńskiej Galerii POSK przeniesiono w minioną sobotę (25.11) do Sali Malinowej POSK, by towarzyszyła pokazowi filmu „Świat Józefa” w reż. Rafała Wieczyńskiego. Z prelekcją wystąpiła Krystyna Małkowska-Żaba.

   

  Wśród gości wieczoru byli: Konsul Michał Mazurek, Prezes PFK Aleksandra Podhorodecka, Wiceprezes POSK Joanna Młudzińska, Wiceprezes PMS Marek Jakubowski, Prezes ZASP Irena Delmar oraz Lili Pohlmann.

   

  Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w partnerstwie z Fundacją im. Rodziny Ulmów „SOAR”, Fundacją „Righteous for the World”, Polskim Towarzystwem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Komitetem dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów.

   

  Wystawę objęło patronatem Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerem organizatorów wystawy w Wielkiej Brytanii jest Polska Fundacja Kulturalna (Tydzień Polski).

   

  Wystawa przedstawia biogramy rodzin i osób, które podczas II wojny światowej, narażając swoje życie, zaangażowały się w ratowanie Żydów, dając przykład niezłomnej postawy człowieczeństwa i bohaterstwa.

   

  Prezentację otwiera historia rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy stanowią symbol ciągle zbyt mało znanej w świecie postawy wielu Polaków, którzy wobec moralnego dylematu i groźby utraty życia decydowali się na pomoc bliźnim. W rodzinnej dla Ulmów podkarpackiej miejscowości – Markowej, pomimo przykładu straszliwej kary jaka spadła na Ulmów, lokalni mieszkańcy uratowali w czasie wojny jeszcze 21 członków społeczności żydowskiej.

   

  Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995 roku zostali odznaczeni pośmiertnie tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. W 2003 roku rozpoczął się w diecezji przemyskiej proces beatyfikacyjny całej rodziny, który obecnie toczy się w Watykanie. W 2004 roku odsłonięto w Markowej pomnik poświęcony rodzinie Ulmów. W 2010 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Józefa i Wiktorię Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ich imieniem nazwano szkołę w Markowej, ulice w Łańcucie i Ostrołęce, dwa stowarzyszenia i fundację. Patronują również jedynemu w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, znajdującemu się w Markowej.

   

  Autor: Jarosław Koźmiński / Tydzień Polski

  IMG_2_2891
  IMG__2895
  IMG_2898
  IMG_2914
  IMG_2927
  IMG_2964

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: