close

15 lipca 2017

Zwycięstwo Łukasza Kubota i Marcelo Melo w finale turnieju debla na Wimbledonie

Po zaciekłym i wyczerpującym, prawie pięciogodzinnym meczu, polski tenisista Łukasz Kubot wraz z Brazylijczykiem Marcelo Melo odnieśli swój pierwszy triumf na kortach Wimbledonu.

Zdjęcie: Marianne Bevis

 

W sobotę, 15 lipca, deblowa para: Łukasz Kubot (Polska)  Marcelo Melo (Brazylia) zagrali w finale gry podwójnej mężczyzn na Wimbledonie, a ich rywalami była para: Oliver Marach – Mate Pavic. Finałowe starcie było bardzo wyrównane, żadna ze stron nie odpuszczała aż do samego końca. Całe spotkanie, które łącznie trwało aż 4 godziny i 39 minut, tak długo nie mogło się zakończyć, że dach nad kortem centralnym musiał zostać zamknięty, aby po raz pierwszy w tym roku włączyć sztuczne oświetlenie. Po dziesięciu minutach przerwy na zamknięcie dachu, Kubot i Melo wrócili na kort centralny i od razu udało im się przełamać Maracha i Pavicia, zapewniając sobie zwycięstwo 5-7, 7-5, 7-6(2), 3-6, 13-11. Po wygranej Kubot świętował w swoim stylu, tańcząc kankana.

 

Łukasz Kubot, urodzony w Bolesławcu, jest uznanym polskim tenisistą, z bogatą karierą zarówno w grze podwójnej jak i pojedynczej. Kubot jest obecnie sklasyfikowany na 4. miejscu na świecie wśród deblistów. Zaczął grać w tenisa w wieku dziewięciu lat, przechodząc na zawodowstwo w 2002. W sobotę Kubot został pierwszym Polakiem mającym na koncie dwa tytuły Wielkiego Szlema. Poprzednie zwycięstwo odniósł w parze z Robertem Lindstedtem podczas Australian Open w 2014. Mieszka w Lubinie, w Polsce.

 

Droga do finału nie była łatwa. Kubot i Melo rozegrali trzy pięciosetowe mecze przed dotarciem do finału, w tym półfinał z najwyżej sklasyfikowaną parą Henri Kontinen – John Peers.

 

Choć to dopiero pierwsze zwycięstwo w Wielkim Szlemie dla polsko-brazylijskiej pary, jest to dla nich jednocześnie już piąty triumf w tym pełnym sukcesów sezonie. Wcześniej w tym roku, Kubot i Melo zwyciężyli na trawie na kortach w Halle i na Rosmalen Grass Court, na mączce w turnieju Madrid Open, i na twardej nawierzchni podczas Miami Open.

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych