close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 8 listopada 2018

  „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, polski film opowiadający niezwykłą historię najbardziej skutecznego szwadronu Królewskich Sił Powietrznych (RAF), miał swoją premierę w kinie IMAX w londyńskim Science Museum 8 listopada 2018 r.

   

  Film powstał w oparciu o bestsellerową powieść Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”, która opisuje wkład polskich lotników z tytułowego Dywizjonu 303 w obronę Wielkiej Brytanii. Ogromny sukces, jakim było odparcie ataku niemieckiego lotnictwa na wyspę, zmienił bieg historii i przyczynił się do ostatecznego zwycięstwa w II wojnie światowej.

   

  Na premierze pojawili się m.in. odgrywający w filmie główne role aktorzy: Piotr Adamczyk, Kirk Barker, Andrew Woodall, John Steel, Anna Prus, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski i Marcin Kwaśny, reżyser Denis Delić, producent Jacek Samojłowicz, a także weterani wojenni, przedstawiciele polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii oraz Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

   

   

  W przemówieniu poprzedzającym projekcję filmu Ambasador Rzegocki przypomniał zebranym, jak wielkie znaczenie ma dla Polaków idea wolności. Zacytował Witolda Urbanowicza, jednego z pilotów polskich z czasów bitwy o Wielką Brytanię, który powiedział, że Polacy nie błagają o wolność, ale o nią walczą. Ambasador Rzegocki podkreślił również nieoceniony wkład, jaki polscy piloci wnieśli w zwycięstwo RAF-u nad lotnictwem nazistowskich Niemiec. – Dzisiaj świętujemy sukces, jakim był  sojusz pomiędzy brytyjskimi i polskimi bojownikami o wolność, a także mamy nadzieję, że duch tej współpracy pomiędzy naszymi narodami przetrwa kolejne dziesięciolecia – powiedział Ambasador.

   

  Premiera filmu zbiegła się w czasie z 100. rocznicą utworzenia Polskich Sił Powietrznych oraz RAF-u, a także ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

   

  303. Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki został uformowany w 1940 r. i był jednym z 15 polskich szwadronów, które służyły pod dowództwem RAF-u w czasie II wojny światowej. Podczas bitwy o Wielką Brytanię Dywizjon 303 zestrzelił 126 samolotów nieprzyjaciela. W bitwie w Dywizjonach 302 i 303, a także w innych jednostkach RAF-u, walczyło łącznie 145 Polaków, którzy razem zestrzelili ponad 200 niemieckich samolotów. We wszystkich szwadronach Polskich Sił Zbrojnych, które zostały utworzone w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej, służyło niemal 20 tysięcy Polek i Polaków.

   

  Oficer RAF i jego naczelny dowódca w czasie II wojny światowej Sir Hugh Dowding, napisał: „Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich niedościgłe męstwo, nie zaryzykowałbym twierdzenia, że wynik tej bitwy byłby taki sam”.

   

  „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” to już drugi film poświęcony polskim lotnikom z tego szwadronu, który wszedł do kin w tym roku. We wrześniu swoją premierę miał „Hurricane” („303. Bitwa o Anglię”) z Iwanem Rheonem („Gra o tron”) w roli głównej.

   

  „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” od 9 listopada w brytyjskich kinach.

   

   

  Biuro prasowe Ambasady RP w Londynie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: