close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 18 stycznia 2018

  28 listopada 1918 Polska dołączyła do grona pierwszych państw, które nadały prawa wyborcze kobietom. Chociaż kampania sufrażystek polskich odbywała się w podobnym czasie co w pozostałych regionach świata, przebiegła w wyjątkowy sposób.

  Tuż przed zakończeniem pierwszej wojny światowej Polki skierowały do władz nowopowstającego państwa polskiego petycję zakładając, iż stanie się ona przedmiotem dyskusji pomiędzy różnymi ugrupowaniami politycznymi. Decyzję o przyznaniu kobietom prawa do głosowania, jak również sprawowania funkcji wyborczych, podjął jednak sam Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, w porozumieniu z Premierem Jędrzejem Moraczewskim w uznaniu wkładu Polek w przetrwanie Polski pod zaborami. Artykuł pierwszy dekretu wyborczego głosił, że „wyborcą jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci”. Kobiety skorzystały z tego prawa od razu.

   

         

   

  Z okazji setnej rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie pragnie uhonorować i uczcić wyjątkowe Polki, które na co dzień inspirują polską społeczność na wyspach brytyjskich. Do plebiscytu mogą być zgłaszane (bezpośrednio lub przez inne osoby) wszystkie aktywne zawodowo Polki wykonujące interesujące zawody, które przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski w Wielkiej Brytanii.

   

  Osoby zainteresowane plebiscytem #Polka100 prosimy o wypełnienie do 8 lutego 2018 formularza online, dostępnego na stronie:

   

  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf0hmDTT94TJA8b1LUQjTkxJpKxzJhHjafHENtw2Tx0iDICmA/viewform

   

  Wywiady z bohaterkami najciekawszych historii zostaną opublikowane w mediach społecznościowych Ambasady w Dzień Kobiet 8 marca.

  #PolkawUK_Hulanicka_TT_post
  #PolkawUK_cover photo_FB_18
  #PolkawUK_Skarbek_FB_post_18

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: