close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 2 czerwca 2015

  Podczas dwudniowej wizyty w Irlandii Północnej Ambasador spotkał się z przedstawicielami władz i reprezentantami polskiej społeczności. Głównym tematem rozmów był wzrost ataków na tle etnicznym przeciwko Polakom.

   

   

  Pierwszego dnia wizyty Ambasador był gościem Ardera Carsona, burmistrza Belfastu, wraz z którym uczestniczył w promocji wideo zatytułowanego „Challenging Racism, Ending Hate”, które ma na celu walkę z uprzedzeniami przeciwko imigrantom w Irlandii Północnej. Witold Sobków spotkał się także z polskimi rodzinami dotkniętymi atakami na tle etnicznym oraz z przedstawicielami organizacji polonijnych.

   

   

  Podczas drugiego dnia wizyty Ambasador rozmawiał z ministrem sprawiedliwości Davidem Fordem, członkami parlamentarnej grupy ds. społeczności mniejszości etnicznych oraz ze Stephenem Martinem – przedstawicielem komendy głównej policji Irlandii Północnej.

   

  Ambasador spotkał się także z Zastępcą Pierwszego Ministra Martinem McGuinnessem oraz minister Michelle McIlveen. Po spotkaniu przedstawiciele rządu wydali następujące oświadczenie:

  „Dzisiejsza wizyta Witolda Sobkowa była bardzo owocna. Podczas spotkania wysłuchaliśmy jego obaw i ponownie podkreśliliśmy nasze uznanie dla wkładu polskiej społeczności w życie Irlandii Północnej. Podzielamy troskę Ambasadora w sprawie ataków na tle etnicznym i rasowym oraz wszelkich form zastraszania. Będziemy kontynuować naszą współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami, ponieważ poprzez dzielenie się doświadczeniami, wiedzą i opiniami możemy wspólnie skuteczniej stawić czoła rasizmowi i nierównościom społecznym. Zapewnienie mniejszościom etnicznym poczucia wartości i przynależności leży w interesie nas wszystkich.

   

  Dzięki współpracy możemy zapewnić równość wszystkim członkom naszej społeczności i pokazać, że różnorodność jest witana w Irlandii Północnej z otwartymi ramionami”.

   

  Pełna treść oświadczenia dostępna jest na stronie internetowej samorządu Irlandii Północnej.

   

  O wizycie Ambasadora Witolda Sobkowa donosiła też BBC w dwóch artykułach na stronie BBC News: 1 i 2.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: