close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 2 lipca 2019

  We wtorek, 2 lipca br. w Ambasadzie RP w Londynie odbyła się brytyjska premiera biografii rotmistrza Witolda Pileckiego pt. „Ochotnik”, napisana przez brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera.

   

  Książka „The Volunteer – The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz” opowiada o losach rotmistrza Pileckiego, agenta podziemnego ruchu oporu, którego misją było odkrywanie losów tysięcy ludzi, którzy trafiali do obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz raportowanie o zbrodniach nazistowskich. Do roku 1989 wszelkie informacje o jego dokonaniach i losie podlegały komunistycznej cenzurze i dopiero upadek reżimu komunistycznego sprawił, że opowieść o człowieku, który dobrowolnie trafił do Auschwitz, ujrzała światło dzienne.

   

  Jack Fairweather był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika „The Daily Telegraph” w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego „The Washington Post” w Afganistanie. Jest również autorem książek „The Good War” i „The War of Choice” o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Za reportaże wojenne z inwazji na Irak otrzymał prestiżową nagrodę British Press Award.

   

  Podczas uroczystej prezentacji książki w ambasadzie autor omówił swoje dzieło wraz z historykiem Adamem Zamoyskim. Organizatorami wydarzenia były Ambasada RP w Londynie i Instytut Pileckiego.

   

  Promocja książki daje nam okazję do poznania historii Witolda Pileckiego i wszystkich innych historii, które opowiadają o bohaterstwie i poświęceniu. Uważam, że bohaterskie czyny takich osób, jak Pilecki i Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, powinny być bardziej eksponowane i upamiętniane w Wielkiej Brytanii. Dlatego cieszę się, że możemy świętować premierę książki „Ochotnik” Jacka Fairweathera, aby ludzie, którzy bezinteresownie działali na rzecz ratowania cierpiących osób, mogli być słusznie zapamiętani i uhonorowani – powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

   

  Witold Pilecki (1901-1948) był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej. We wrześniu 1940 roku dał się aresztować Niemcom podczas ulicznej łapanki i dobrowolnie trafił do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, by poznać panujące w nim warunki, a także aby rozwinąć ruch oporu.

   

  Podczas pobytu w obozie sporządził pierwsze w świecie sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz, które przesyłał dowództwu polskiej Armii Krajowej. Z Warszawy raporty były przekazywane do Szwecji i dalej na Zachód, w tym do Londynu. W kwietniu 1943 roku Pilecki zdołał uciec z Auschwitz. Później brał udział w Powstaniu Warszawskim (1944), a następnie trafił do niemieckiej niewoli. Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Polski. Szybko jednak jako przeciwnik władz komunistycznych został oskarżony i skazany przez nie na karę śmierci. Wyrok wykonano w 1948 roku. Po upadku komunizmu rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany w 1990 roku.

   

  Autor książki zbierając materiały do swojej publikacji z rodzimych gazet oraz niedawno odtajnionych akt, zdołał dotrzeć do wielu nieznanych dotąd nikomu faktów i ukazał, w jaki sposób Witold Pilecki próbował uratować setki tysięcy ludzkich istnień.

   

  Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie

  IMG_2670
  IMG_2726
  IMG_2733
  IMG_6851
  IMG_6866
  IMG_6874
  IMG_6880

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: