close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 13 marca 2019

  Na stronie brytyjskiego parlamentu została uruchomiona zbiórka podpisów pod petycją o upamiętnienie osób, które uratowały Żydów przed eksterminacją przez Nazistów, w ramach budowy pomnika i centrum nauki ku czci ofiar Holokaustu w Londynie.

   

  Zainicjowana przez ocaloną z Holokaustu Lili Pohlmann petycja nawołuje, aby projekt zawarł sekcję poświęconą Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, którzy pomogli ocalić tysiące Żydów przed i podczas II wojny światowej.

   

  Petycja, która jest dostępna tutaj, przypomina, iż „większość ludzi była obserwatorami podczas Holokaustu”, i że kara śmierci nałożona została w wielu częściach okupowanej przez Niemców Europy na każdego, kto pomagał Żydom w tym czasie, lecz mimo to „tysiące nie-Żydów ryzykowało życie, aby pomóc Żydom”.

   

  Rozpoczęcie zbiórki podpisów pod tą petycją ogłoszono oficjalnie podczas uroczystości z okazji obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, zorganizowanej w zeszły wtorek w siedzibie brytyjskiego parlamentu przez Ambasadę RP w Londynie we współpracy z członkiem Izby Lordów i założycielem grupy Blue Labour Mauricem Glasmanem oraz brytyjską fundacją edukacyjną Learning from the Righteous (Ucząc się od Sprawiedliwych).

   

  Oprócz petycji w sieci, Pohlmann napisała list do współprzewodniczących fundacji UK Holocaust Memorial Foundation odpowiedzialnej za budowę pomnika – specjalnego wysłannika rządu Wielkiej Brytanii ds. Holokaustu sir Erica Picklesa i byłego kanclerza skarbu w gabinecie cieni Eda Ballsa. W liście podkreśla wagę uhonorowania "wielkiego wysiłku humanitarnego Sprawiedliwych", bez których "wielu z nas nie byłoby dzisiaj na świecie".

   

  “Ci ‘cisi bohaterowie’ – jak pisze Pohlmann – walczyli nie z bronią, ale z sercem, pomagając tysiącom uciec z gett, ukrywając ich, fałszując dokumenty, aby ukryć ich tożsamość, a także dostarczając pieniądze, żywność i lekarstwa dla więźniów w obozach pracy.”

   

  Wyrażając także pragnienie, iż “ustanowiony zostanie coroczny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata", Pohlmann dodaje, iż ma nadzieję, że dzięki uczczeniu Sprawiedliwych pomnik "zainspiruje odwiedzających – zwłaszcza młodsze pokolenie – do pójścia za przykładem Sprawiedliwych i wszystkich, którzy pomagali Żydom i innym potrzebującym w najciemniejszych godzinach II wojny światowej poprzez okazywanie naszej wspólnej empatii, co będzie miało pozytywny wpływ na świat, w którym dziś żyjemy".

   

  Obchody w parlamencie skupiły się na doświadczeniach zdobytych od polskich Sprawiedliwych przez brytyjskich nauczycieli i uczniów, którzy odwiedzili miejsca żydowskiego dziedzictwa w Polsce w ramach programu University of Manchester Diversity Champions.

   

  Wydarzeniu towarzyszyła wystawa Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady, przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

   

  Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele brytyjskiego rządu, organizacji żydowskich, korpusu dyplomatycznego i społeczności polonijnych, a także świadkowie Holokaustu, naukowcy oraz specjaliści od spraw polsko-żydowskich.

   

  W swoim przemówieniu Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki wyraził nadzieję, iż czyny takich polskich Sprawiedliwych jak Józef i Wiktoria Ulmowie, Antonina i Jan Żabińscy oraz Irena Sendler, a także Polskiego Państwa Podziemnego i Rządu RP na Uchodźstwie będą miały pozytywny wpływ na nowe pokolenie, "ponieważ to ono będzie kształtować przyszłość".

   

  Brytyjski pomnik i centrum nauki ku czci ofiar Holokaustu (UK Holocaust Memorial and Learning Centre) ma powstać w parku Victoria Tower Gardens, obok budynku parlamentu, do 2021 roku.

   

  W grudniu 2018 r. złożono wniosek o planowanie pomnika w Westminster City Council. W lutym br. ponad 170 posłów Izby Gmin i członków Izby Lordów podpisało list popierający propozycję jego utworzenia.

   

  6 marca ustanowiony został Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych decyzją Parlamentu Europejskiego, z inicjatywy włoskiego Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych – Gariwo. Aktualnie liczba odznaczonych medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata wynosi 26 973, w tym 6863 odznaczonych Polaków.

   

  Tegoroczna uroczystość z okazji Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych była drugą z rzędu organizowaną w parlamencie przez Ambasadę RP w Londynie. W 2018 r. upamiętniono tam polską działaczkę społeczną Irenę Sendler, która wraz z innymi działaczami polskiej organizacji podziemnej „Żegota” udzieliła pomocy ok. 2,5 tysiąca Żydów. Wydarzenie tamto zorganizowano w ramach Roku Ireny Sendler, ustanowionego w 2017 r. przez Sejm RP, aby „uhonorować osobę, która z największym poświęceniem działała, aby ocalić innym życie”.

   

  Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie

  IMG_0217
  IMG_0220
  IMG_0221
  IMG_0223
  IMG_0224
  IMG_0225
  IMG_0227
  IMG_0232
  IMG_0235
  IMG_0246
  IMG_0252
  IMG_0255
  IMG_0259
  IMG_0263
  IMG_0265
  IMG_0270
  IMG_0271
  IMG_0273

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: