close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 30 stycznia 2019

  W tym roku obchodzimy 250. rocznicę oficjalnego ustanowienia polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych i stulecie odnowy polsko-brytyjskich stosunków dwustronnych. W atmosferze przyjaźni i serdeczności będziemy obchodzić te ważne rocznice w ramach 3. edycji Polish Heritage Days.

   

  Celem projektu jest świętowanie i promowanie przez zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie Polaków polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, oraz podkreślenie pozytywnej roli, jaką niemal jednomilionowa polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie. To także okazja do świętowania w szerszej społeczności Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających na dzień 2 maja oraz Święta Konstytucji 3 Maja.

   

  Polish Heritage Days zostaną zainaugurowane 4 i 5 maja 2019 r. Zachęcamy wszystkie polskie i brytyjskie organizacje i instytucje do organizowania wydarzeń kulturalnych i projektów przez cały miesiąc maj w celu promowania i dzielenia się bogactwem polskiej kultury i dziedzictwa oraz wkładu polskiej społeczności w społeczności lokalne.

   

  – Zapraszam do podjęcia wszelkich inicjatyw oraz realizacji projektów, które spowodują, że będziemy bardziej widoczni i pozytywnie rozpoznawalni w naszych lokalnych społecznościach.  Pozycja, jaką zajmuje niemalże milionowa rzesza naszych Rodaków jest bowiem nadal niewspółmierna ze wspaniałym potencjałem, jaki prezentujemy. Pokazując naszą otwartość, tolerancyjną, zaangażowaną i przyjazną postawę naszym sąsiadom, pokonujemy stereotypy, a także wskazujemy, że zależy nam  na uczestniczeniu i aktywnym  współdziałaniu w sprawach dotyczących naszego najbliższego otoczenia – napisał Ambasador Rzegocki w liście otwartym do organizacji polonijnych.

   

  Podobnie jak w roku ubiegłym, oficjalnym symbolem projektu jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii. Akcji Polish Heritage Days w mediach społecznościowych towarzyszą hashtagi #PLHeritageDays oraz #PolesinUK.

   

  W ubiegłym roku zorganizowano ponad 80 wydarzeń w 65 miastach w całej Wielkiej Brytanii, przyciągając blisko 40 000 uczestników. Podobnie jak w latach ubiegłych, otwarty jest program finansowania wspierający inicjatywy.

   

  Podczas tegorocznej edycji, podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorzy Polish Heritage Days mogą liczyć na wsparcie materialne w postaci zwrotu części poniesionych kosztów do kilkuset funtów oraz pomoc w kontaktowaniu się z lokalnymi władzami oraz w nagłośnieniu wydarzenia w mediach.

   

  Intencją Ambasady RP w Londynie jest synchronizacja i koordynacja obchodów organizowanych przez polskie organizacje, szkoły i parafie w Wielkiej Brytanii pod jednolitym hasłem, aby wzmocnić przekaz i dotrzeć do szerszej publiczności.

   

  Zachęcamy organizacje polonijne do kontaktu w celu uzyskania dalszych informacji pod adresem e-mail:

  polishday.london@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Londyn)

  polishday.manchester@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Manchester)

  polishday.edinburgh@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Edynburg)

  polishday.belfast@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Belfast).

   

  Czekamy na Państwa deklaracje współpracy poprzez wysłanie formularza (do pobrania poniżej) do 31 marca 2019 r. Prosimy o kierowanie Państwa korespondencji na jeden z wyżej wymienionych adresów, zatytułowanej:

  „Polish Heritage Days 2019 w … (np. Coventry, Londynie-Putney, itp.) – formularz”.

  Wyniki zostaną ogłoszone do 14 kwietnia 2019 r.

   

  Pliki do pobrania:

   

  Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z:

  polishday.london@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Londyn)

  polishday.manchester@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Manchester)

  polishday.edinburgh@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Edynburg)

  polishday.belfast@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Belfast).

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: