close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 18 stycznia 2018

  Dziś podczas specjalnej konferencji prasowej w Ambasadzie RP w Londynie Ambasador Arkady Rzegocki zainaugurował drugą edycję projektu polonijnego „Polish Heritage Day”, którego motywem przewodnim będzie stulecie odzyskania niepodległości.

  Po sukcesie zeszłorocznego Polish Heritage Day (Dnia Polskiego Dziedzictwa), na które złożyło się około 50 przedsięwzięć i w którym wzięło udział 25 tys. osób, Ambasador ogłosił drugą edycję wydarzenia, które będzie miało miejsce w weekend 5-6 maja 2018 r.

   

  Celem projektu jest świętowanie i promowanie przez zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie Polaków – przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja – polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, oraz podkreślenie pozytywnej roli, jaką niemal jednomilionowa polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie. W tym roku, Ambasada zachęca polskie organizacje, szkoły sobotnie i parafie na terenie Wielkiej Brytanii do aktywnego podejmowania tematu 100-lecia niepodległości podczas obchodów.

   

  – Zachęcam Państwa do organizowania imprez, podejmowania wszelkich inicjatyw i projektów, które przybliżą naszą fascynującą historię i kulturę naszym sąsiadom. Mam nadzieję, że wspólnie z przyjaciółmi i sąsiadami będziemy mogli w serdecznej atmosferze wspólnie świętować odzyskaną sto lat temu niepodległość. Zachęcam również do zainteresowania swoimi projektami władze lokalne oraz media w celu zwrócenia uwagi na wydarzenie w lokalnych społecznościach – napisał Ambasador Rzegocki w liście otwartym do organizacji polonijnych.

   

  W tym roku, tak jak w zeszłym, oficjalnym symbolem inicjatywy jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii. Akcji Polish Heritage Day w mediach społecznościowych towarzyszą hashtagi #PLHeritageDay, #PL100 oraz #PolesinUK.

   

  Podczas tegorocznej edycji, podobnie jak podczas zeszłorocznej, organizatorzy Polish Heritage Day mogą liczyć na wsparcie materialne oraz pomoc w kontaktowaniu się z lokalnymi władzami oraz w nagłośnieniu wydarzenia w mediach.

   

  Intencją Ambasady RP w Londynie jest synchronizacja i koordynacja obchodów organizowanych przez polskie organizacje, szkoły i parafie w Wielkiej Brytanii pod jednolitym hasłem, aby wzmocnić przekaz i dotrzeć do szerszej publiczności.

   

  Zachęcamy organizacje polonijne do kontaktu w celu uzyskania dalszych informacji pod adresem e-mail:

   

  polishday.london@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Londyn)

  polishday.manchester@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Manchester)

  polishday.edinburgh@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Edynburg)

  Tomasz.tadla@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Belfast)

   

  Czekamy na Państwa deklaracje współpracy poprzez wysłanie formularza (do pobrania poniżej) do 10 marca 2018 r. Prosimy o kierowanie Państwa korespondencji zatytułowanej

   

  „Polish Heritage Day 2018 w … (np. Coventry, Londynie-Putney, itp.) – formularz”.

   

  Pliki do pobrania:

   

  1. List otwarty Ambasadora Arkadego Rzegockiego
  2. Informacje podstawowe nt. projektów Polish Heritage Day
  3. Formularz zgłoszeniowy

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: