close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 26 października 2018

  W sobotę, 27 września 2018 r., w Ambasadzie RP w Londynie miała miejsce konferencja z okazji 100. rocznicy powstania Polskich Sił Powietrznych.

   

  Podczas wydarzenia, współorganizowanego przez Związek Lotników Polskich, poruszonych zostało wiele istotnych aspektów historii polskiego lotnictwa. Celem konferencji było ukazanie pełnego obrazu rozwoju Polskich Sił Powietrznych na przestrzeni lat, dzięki któremu są one dziś dumą Sił Zbrojnych RP. 

   

  W konferencji wzięli udział wybitni polscy oraz brytyjscy eksperci: dr Marcin Kruszyński (Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie), dr Paul Latawski (Royal Military Academy Sandhurst), dr Andrzej Suchcitz (Instytut Polski i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie), dr Alastair Noble (Royal Air Force), Mark Discombe (Battle of Britain Memorial Flight), dr Andrzej Ossowski (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie), Agnieszka Kaczmarska (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), Andrzej Michalski i Michał Parrott (307 Squadron Project) oraz córka i syn R. G. Kelletta, dowódcy Dywizjonu 303 – Judy Williams i Victor Kellett.

   

   

  Pierwsza sesja konferencji dotyczyła rozwoju polskiego lotnictwa podczas dwudziestolecia międzywojennego, działalności R. G. Kelletta w ramach Dywizjonu 303, dwóch symbolicznych samolotów bojowych bitwy o Anglię – Spitfire i Hurricane, oraz historii Jadwigi Piłsudskiej i Dywizjonu 307. Sesja druga skupiła się na tematach Dywizjonu Bombowego 300, Służb Wywiadu Polskich Sił Powietrznych w latach 1930-1945, identyfikacji poległych polskich lotników oraz roli, jaką Polskie Siły Powietrzne odegrały na froncie zachodnim w latach 1940-1945.

   

  Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny RP w Londynie, podkreślił, że upamiętnienie historycznej roli, jaką odegrało polskie lotnictwo jest niezwykle ważne. – W tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cieszy mnie fakt, że w ramach świętowania polskiej niepodległości, mamy możliwość upamiętnienia jednego z najistotniejszych rozdziałów w historii naszego kraju, tj. okres powstania oraz rozwoju Polskich Sił Powietrznych. Ich wpływ na historię Wielkiej Brytanii oraz świata pozostaje nieoceniony. To w dużej mierze dzięki polskim lotnikom, którzy służyli w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej, możemy się dziś cieszyć tak silną więzią pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, utrzymywaną, pomimo niepewnej sytuacji politycznej, w duchu wzajemnego zaufania i współpracy – powiedział Konsul Stąsiek.

   

   

  Pierwszy oficjalny lot bojowy przeprowadzony przez Polskie Siły Powietrzne miał miejsce 5 listopada 1918 r., zaledwie kilka dni przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dwudziestolecie międzywojenne to okres walki o granice niepodległej Polski, ale to także czas dynamicznego rozwoju i restrukturyzacji polskiego lotnictwa. Niemiecka oraz sowiecka inwazja na Polskę we wrześniu 1939 r. zmusiły tysiące obywateli polskich do ucieczki na Zachód, przede wszystkim do Francji i Wielkiej Brytanii. Polacy dołączyli tam do nowo powstałych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Polskie lotnictwo przeżywało swój renesans. Wielu Polaków wzięło udział w bitwie o Anglię, a polski Dywizjon 303 zapisał się w historii jako najbardziej efektywny podczas tej bitwy. Po wojnie, wielu lotników polskiego pochodzenia zdecydowało się na pozostanie w Wielkiej Brytanii ze względu na wprowadzony reżim komunistyczny w Polsce. Po obaleniu komunizmu Polskie Siły Powietrzne dołączyły do NATO i uczestniczą w licznych misjach, takich jak Partnerstwo dla Pokoju oraz Baltic Air Policing. Wzięły również udział w operacjach w Iraku i Afganistanie.

  PAF100 (1)
  PAF100 (10)
  PAF100 (11)
  PAF100 (13)
  PAF100 (14)
  PAF100 (15)
  PAF100 (16)
  PAF100 (2)
  PAF100 (2B)
  PAF100 (3)
  PAF100 (4)
  PAF100 (5)
  PAF100 (6)
  PAF100 (7)
  PAF100 (15B)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: