close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 6 listopada 2018

  6 listopada 2018 r. w Ambasadzie RP w Londynie odbył się koncert upamiętniający zmarłego w kwietniu tego roku sędziego George’a Dobrego, wybitnego prawnika i promotora stosunków polsko-brytyjskich.

   

  W wydarzeniu wzięli udział członkowie najbliższej rodziny sędziego Dobrego oraz przedstawiciele środowisk prawniczych z Wielkiej Brytanii i Polski.

   

  „Sędzia Dobry był wybitnym prawnikiem, autorem wielu przełomowych publikacji, a także fundatorem wielu międzynarodowych organizacji prawniczych” – przypomniał Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. „Zostanie również zapamiętany jako gorliwy zwolennik bliskiej współpracy między Polską a Wielką Brytanią. Odejście sędziego Dobrego w kwietniu tego roku było niepowetowaną stratą nie tylko dla jego przyjaciół i współpracowników, ale również dla naszych krajów”. Postać sędziego Dobrego stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń prawników w Polsce i Wielkiej Brytanii.

   

  Lord Carnwath, sędzia Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa, oraz Damian Falkowski również mieli okazję opowiedzieć o życiu sędziego Dobrego, z którymi utrzymywali bliskie stosunki. Chwalili jego profesjonalizm oraz energię, której nie zabrakło mu nawet u kresu życia. 

   

  W trakcie części muzycznej wydarzenia Damian Falkowski oraz towarzyszący mu muzycy zaprezentowali utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego. Koncert oraz przyjęcie stanowiły dla gości doskonałą okazję do nie tylko uhonorowania dorobku sędziego Dobrego, ale również do wymiany doświadczeń zawodowych.

   

  Sędzia George Dobry urodził się w Warszawie w 1918 r., ale już w 1936 r. wyjechał na studia do Edynburga. W Wielkiej Brytanii spędził większość swoje życia jako prawnik, a Polskę odwiedził dopiero po upadku komunizmu w 1989 r. Za najważniejsze osiągnięcia sędziego Dobrego uznaje się zreformowanie brytyjskiego prawa planowania przestrzennego. W Polsce sędzia Dobry jest znany przede wszystkim jako założyciel tzw. Szkoły Prawa Brytyjskiego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Za swoje liczne zasługi tak w dziedzinie prawa, jak i promowania bliskich stosunków polsko-brytyjskich, sędzia Dobry otrzymał wysokie odznaczenia w Wielkiej Brytanii (Order Imperium Brytyjskiego) i w Polsce (Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej). Sędzia George Dobry zmarł w marcu tego roku dożywszy 99 lat.

   

   

  Ambasada RP w Londynie

  MKR_9697
  MKR_9705
  MKR_9711
  MKR_9715
  MKR_9719
  MKR_9724
  MKR_9728
  MKR_9734

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: