close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 17 września 2014

  Minister Radosław Sikorski otworzył w środę nowoczesną siedzibę Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie, który obsługuje kilkuset interesantów dziennie

  •  

    

   - Przez pryzmat konsulatu Polacy mieszkający za granicą i obcokrajowcy nabierają zdania o naszym kraju - stwierdził szef polskiej dyplomacji. - Mam nadzieję, że ten nowoczesny budynek i jego pracownicy będą świadczyć o Polsce jak najlepiej.

    

   W trakcie uroczystości szef polskiej dyplomacji wręczył odznaki Bene Merito za promowanie dobrego imienia Polski w świecie dr Krzysztofowi Barbarskiemu, prezesowi Instytutu Polskiego w Londynie oraz dr Andrzejowi Suchcitzowi, historykowi i wydawcy dokumentów archiwalnych.

    

   Minister Sikorski przypomniał, że sam przez osiem lat był uchodźcą politycznym w Wlk. Brytanii. - Dziś Polacy wyjeżdżają z kraju z innych powodów, ale mam nadzieję, że ten budynek pokaże im, że warto pójść w moje ślady i wrócić - stwierdził. - Polski urząd może być nie gorszy od brytyjskiego, a czasem może nawet lepszy.

    

   Liczba Polaków w Wlk. Brytanii szacowana jest na ok. 800 tys. Wyspy Brytyjskie stają się państwem docelowym dla wielu obywateli polskich poszukujących za granicą pracy. Należą oni do jednej z trzech największych grup napływowych. Jednocześnie w ostatnich 10 latach następował gwałtowny wzrost liczby klientów obsługiwanych przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie. Dla przykładu w 2013 r. wydano w nim ponad 43 tysiące dokumentów  paszportowych.

    

   Budynek nowej placówka o nazwie Bravura House w londyńskim CITY to kamienica z początku XX w. Budynek wyposażony jest w nowoczesne przyjazne środowisku instalacje. Został również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poczekalnię dostosowano do potrzeb matek z dziećmi, które stanowią około połowy interesantów. Informacje na temat usług oferowanych przez konsulat można uzyskać  korzystając z elektronicznych kiosków informacyjnych. Systemy kontroli dostępu oraz kontroli bagażu i osób zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa interesantów i pracowników.

    

   Już po kilku dniach funkcjonowania, placówka spotkała się z wieloma pozytywnymi opiniami interesantów Konsulatu odnośnie jakości obsługi w nowych warunkach.

    

   To kolejna z nowoczesnych placówek w państwach, w którym jest wielu Polaków z tzw. nowej emigracji. W tym roku została oddana również nowa siedziba konsulatu RP w Manchesterze, w zeszłym roku w Kolonii.

    

   W budynku Bravura House oprócz Wydziału Konsularnego, mieści się również Wydział Ekonomiczny Ambasady RP w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej, który jest jedną z najdłużej działających placówek kulturalnych w historii polskiej dyplomacji.

    

   • Marcin Wojciechowski

    Rzecznik Prasowy MSZ

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: