close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 25 stycznia 2019

  W piątek, 25 stycznia 2019 r. w Ambasadzie RP w Londynie odbyła się uroczystość z okazji 250-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Wielką Brytanią. Tematem przewodnim wydarzenia były więzi w dziedzinach literatury, gastronomii i muzyki.

   

  Podczas specjalnego wieczoru Magdalena Szkuta z British Library wygłosiła wykład na temat kolekcji polskich starodruków, a Marc Meltonville z fundacji charytatywnej Historic Royal Palaces przybliżył gościom historię pierogów. Następnie Alexandra Loewe i Psallite Singers wystąpili z repertuarem polskich i angielskich pieśni chóralnych z okresu nowożytności.

   

  Wśród gości zgromadzonych na wydarzeniu znalazło się wielu akademików z brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów, a gościem specjalnym był George Windsor, hrabia St. Andrews.

   

  Z przyjemnością otwieram pierwsze z serii wydarzeń kulturalnych świętujących 250-letnie stosunków dwustronnych Polski z Wielką Brytanią. Przez te wszystkie lata nasze relacje przeżyły razem wiele trudnych momentów w historii i obecnie stają się one co raz mocniejsze – powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki w swoim przemówieniu.

   

  W 1769 r. król Stanisław August Poniatowski oficjalnie nawiązał stosunki dyplomatyczne Polski z Wielką Brytanią, wysyłając do Londynu pierwszego polskiego posła, Tadeusza Burzyńskiego. Polska obecność dyplomatyczna na Wyspach Brytyjskich sięga co najmniej czasów panowania Elżbiety I, kiedy Paweł Działyński został wysłany na misję do kraju w 1597 roku.

   

  Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie

  IMG_9528
  IMG_9530
  IMG_9533
  IMG_9536
  IMG_9542
  IMG_9544
  IMG_9546
  IMG_9549
  IMG_9552
  IMG_9556
  IMG_9583

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: