close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 września 2015

  Uroczystości pod Pomnikiem Lotników Polskich w Northolt zgromadziły przedstawicieli samorządu lokalnego, Polskich Sił Powietrznych i RAF oraz weteranów, harcerzy, kadetów i licznie przybyłą londyńską Polonię.

   

   

  Ambasadę RP w Londynie reprezentował Ambasador Witold Sobków, nowa Konsul Generalna Ilona Węgłowska-Hajnus oraz attaché obrony ppłk Piotr Pacek.

   

  Przed rozpoczęciem samych obchodów, przewodniczący rady dzielnicy Hillingdon Ray Puddifoot i Ambasador Witold Sobków dokonali uroczystego otwarcia Ogrodu Pamięci Polskich Sił Powietrznych. Ogród ten został zaprojektowany i ufundowany przez radę dzielnicy Hillingdon we współpracy z Ambasadą RP w Londynie.

   

  - Ogród pamięci jest bezprecedensowym gestem ze strony Brytyjczyków wobec polskiej społeczności, hołdem dla wkładu Polaków w historię Zjednoczonego Królestwa. Dla polskiej społeczności miejsce to może stać się nowym symbolem polskiej obecności na Wyspach, szansą na przekazanie tradycji emigracji niepodległościowej młodszym pokoleniom – powiedział ambasador Witold Sobków.

   

  145 polskich pilotów myśliwców brało udział w Bitwie o Anglię, walcząc zarówno w polskich dywizjonach 302 i 303 jak i w brytyjskich jednostkach. Spośród ogólnej liczby pilotów z krajów alianckich, Polacy stanowili drugą co do wielkości grupę po Brytyjczykach. Pod koniec wojny prawie 20,000 polskich lotników służyło w 16 dywizjonach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

   

  Relacja z obchodów także na portalach internetowych Polska Zbrojna oraz Dzieje.pl.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: