close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 kwietnia 2019

  W piątek, 5 kwietnia br. w Ambasadzie RP w Londynie uczczono 80. rocznicę założenia Ogniska Polskiego.

   

  Głównym punktem wydarzenia była debata na temat tożsamości i znaczenia pojęcia “ojczyzna”, w której wzięli udział Prezes Ogniska Polskiego Jan Falkowski, brytyjski marszałek korpusu dyplomatycznego Alistair Harrison oraz pisarz i dziennikarz Neal Ascherson.

   

  – Członkostwo Ogniska Polskiego odzwierciedla ścisłe powiązania z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi. Cieszę się, że oprócz członków klubu mamy z nami dziś dwóch wybitnych brytyjskich przyjaciół – Neala Aschersona i Alistaira Harrisona – powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki otwierając wieczór, po którym historię Ogniska Polskiego przedstawił Jan Falkowski.

   

  Wśród gości na wydarzeniu znaleźli się członkowie Ogniska Polskiego oraz przedstawiciele społeczności polskiej na Wyspach Brytyjskich.

   

  Uroczystości towarzyszył występ zespołu Ognisko Ensemble w składzie Michał i Filip Ćwiżewicz (skrzypce) oraz Richard Birchall (wiolonczela), który zagrał utwory polskich kompozytorów Henryka Wieniawskiego i Maurycego Moszkowskiego.

   

  Ognisko Polskie – Polish Hearth jest jednym z najstarszych polskich klubów w Londynie, w którym regularnie odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne, w tym koncerty oraz przedstawienia teatralne. Założony w roku 1939 w celu zachowania spójności wolnej społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej, klub szybko stał się centrum życia społecznego i kulturalnego Polonii na Wyspach. Ognisko regularnie bierze udział w inicjatywach polonijnych oraz obchodach dni narodowych. Jego patronem jest Jego Królewska Wysokość Książę Kentu.

   

  Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie

  IMG_1092
  IMG_1105
  IMG_1110
  IMG_1111
  IMG_1113
  IMG_1121
  IMG_1125
  IMG_1134
  IMG_1140
  IMG_1143
  IMG_1145
  IMG_1148

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: