close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 2 maja 2019

  W ramach obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, w dniu 2 maja 2019r. w rezydencji Lancaster House odbyła się uroczystość upamiętniająca 250. rocznicę przybycia pierwszego stałego przedstawicielstwa dyplomatycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów do Wielkiej Brytanii w 1769 roku oraz stulecie odnowy polsko-brytyjskich stosunków dwustronnych.

   

  W wydarzeniu, organizowanym przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, Ambasadę RP w Londynie i Ambasadę Litwy w Wielkiej Brytanii, udział wzięli między innymi wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Mark Field, Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, Ambasador Litwy Renatas Norkus, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz wielu innych gości.

   

  Oficjalna część wydarzenia rozpoczęła się od wysłuchania narodowych hymnów Wielkiej Brytanii, Polski i Litwy w wykonaniu litewskiej saksofonistki Rusne Mikiskaite.  

   

  Dziś świętujemy parlamentarne, konstytucyjne i wolnościowe tradycje, które dzielimy z Wielką Brytanią i Litwą – powiedział ambasador Arkady Rzegocki w swoim przemówieniu.

   

  Unia polsko-litewska, która trwała ponad 400 lat, stworzyła wieloetniczne, wielonarodowe państwo, oparte na wolności i tolerancji. Najlepszym wynikiem wielowiekowej tradycji parlamentaryzmu i konstytucjonalizmu polsko-litewskiego, sięgającej XV wieku, było przyjęcie Konstytucji 3 maja 1791 r., uznanej jako pierwszą demokratyczną konstytucję w Europie i drugą na świecie. Wiadomość o przyjęciu konstytucji przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów natychmiast rozeszła się po Europie i wzbudziła duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród angielskiej elity – dodał ambasador.

   

  Niezwykle szybka reakcja Wielkiej Brytanii na tak doniosłe wydarzenie dla Polski wynikała z bliskich stosunków utrzymywanych przez ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Stanisława Augusta Poniatowskiego, współautora konstytucji, z angielską elitą polityczną. Istniała też wielka chęć samych Polaków do popularyzacji konstytucji ze względu na jej wyjątkowość. Nawet Edmund Burke, wybitny myśliciel i polityk z Partii Wigów, chwalił polski akt konstytucyjny. Konstytucja 3 maja to nie tylko spuścizna wielu narodów, które kiedyś tworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów, ale także ważna część europejskiego dziedzictwa – powiedział ambasador.

   

  - Historyczne rocznice, takie jak te, które dzisiaj obchodzimy, pozwalają nam wszystkim radować się w głębi więzów, które istnieją między naszymi krajami, i potwierdzić wspólną wizję na coraz bliższe relacje w przyszłości. Nasi przyjaciele z Polski i Litwy będą przyjaciółmi na dobre i na złe w stosunku do naszego bezpieczeństwa, naszej obrony, naszego wywiadu, naszej dyplomacji, naszych powiązań edukacyjnych. Mamy także „żywy most” 1 miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i ponad 250 000 osób z Litwy. Brexit nieuchronnie wprowadzi do życia nas wszystkich bardzo znaczące zmiany, jednak rozległy okres historii i nasza wielowiekowa przyjaźń przetrwały wyzwania i wszyscy staliśmy się przez to silniejsi i jestem pewien, że będzie to miało także miejsce w przyszłości. Wciąż będzie istniało tak wiele rzeczy, które nas łączą, od wartości, które dzielimy, do wspólnych wyzwań, przed którymi stoimy  - podkreślił z kolei brytyjski wiceminister Mark Field.

   

  Po oficjalnych wystąpieniach goście mieli okazję wysłuchać utworów w wykonaniu litewskiego zespołu folklorystycznego Saduto oraz obejrzeć występ polskiego zespołu tanecznego Mazury Dance Company. Po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia goście wzięli udział w przyjęciu.

   

  Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie

  IMG_1401
  IMG_1427
  IMG_1429
  IMG_1432
  IMG_1434
  IMG_1452
  IMG_1456
  IMG_1462
  IMG_1463
  IMG_1466
  IMG_1479
  IMG_1480
  IMG_1499
  IMG_1508
  IMG_1515
  IMG_1519
  IMG_1522
  IMG_1526
  IMG_1536
  IMG_1539
  IMG_1544
  IMG_1557
  IMG_1573

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: