close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLISH HERITAGE DAYS

 • 19 marca 2019

  Polish Heritage Days [Dni Dziedzictwa Polskiego] jest corocznym wydarzeniem organizowanym I realizowanym pod patronatem Ambasady Polskiej w Londynie. Celem Polish Heritage Days jest świętowanie i promowanie polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń oraz polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii.

  Projekt Polish Heritage Days obywa się w miesiącu maju na terenie całej Wielkiej Brytanii. Wydarzenie tradycyjnie rozpoczyna się w weekend tuż po symbolicznym i jakże ważnym dniu 3. maja, kiedy to w 1791 roku Polska ogłosiła swoja pierwszą skodyfikowaną konstytucję (jako pierwszy kraj w Europie, a drugi na świecie po Stanach Zjednoczonych). Konstytucja stała się symbolem wolności i równości. Polish Heritage Days jest także okazją do świętowania dnia 2. maja, który to w Polsce, a także wśród Polonii rozproszonej po całym świecie, obchodzony jest jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi RP.

   

  Celem Polish Heritage Days jest jeszcze bliższe zintegrowanie polskiej społeczności z innymi społecznościami zamieszkującymi Wielką Brytanię, zarówno na poziomie lokalnym, jak i narodowym, podzielenie się polską kulturą, dziedzictwem i słynną polską gościnnością. Jednym z celów jest także przedstawienie Polaków jako naród otwarty i tolerancyjny.

   

  Co roku Ambasador Polski zachęca wszystkie polskie, brytyjskie i międzynarodowe organizacje, a także polskie parafie i szkoły sobotnie działające w Wielkiej Brytanii do aktywnego uczestniczenia w obchodach.

   

  Oficjalnym symbolem Polish Heritage Days jest biało-czerwona szachownica, która to była symbolem polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, i która dzięki staraniom Ambasady Polskiej w Londynie stała się oficjalnym symbolem Polaków w Wielkiej Brytanii. 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: