close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 czerwca 2019

  Szef polskiego rządu przybył do brytyjskiego portu Portsmouth, z którego 5 czerwca 1944 r. wypłynęła aliancka flota. Na zaproszenie premier Theresy May, wraz z królową Elżbietą II oraz światowymi przywódcami, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Kanady, wziął udział w uroczystościach upamiętniających działania wojsk sprzymierzonych w Normandii (D-Day) oraz spotykał się z weteranami II wojny światowej.

  Zdjęcie: Mateusz Rzewuski

   

  Rocznica lądowania w Normandii została uczczona specjalnym widowiskiem historycznym. Wydarzenie rozpoczęło się od przypomnienia inwazji nazistowskich Niemiec na Polskę. Następnie przedstawiono historię kolejnych lat II wojny światowej. Pokazane zostały m.in. archiwalne nagrania, w tym słynne przemówienie brytyjskiego premiera Winstona Churchilla.

   

  Prezes Rady Ministrów przed oficjalnymi obchodami spotkał się z ustępującą premier Wielkiej Brytanii Theresą May, a po zakończeniu uroczystości rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

   

  ***

   

  6 czerwca 1944 r. rozpoczęto największy atak desantowy w historii, prowadzący do końca II wojny światowej i wyzwolenia Europy. Złożona misja wymagała bezprecedensowej współpracy między siłami zbrojnymi różnych narodów. Podkreślić należy wkład polskich sił zbrojonych w pokonaniu nazistowskich Niemiec. Obchody były okazją do uczczenia tych, którzy dokonali nadzwyczajnych poświęceń dla zapewnienia wolności w Europie.

   

  Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

  DDay75 commemorations
  DDay75 commemorations 2
  DDay75 commemorations 3
  DDay75 commemorations 4
  DDay75 commemorations 5
  DDay75 commemorations 6
  DDay75 commemorations 7
  DDay75 commemorations 8

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: