close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 28 czerwca 2019

  W piątek, 28 czerwca br. w Ambasadzie RP w Londynie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o polskich lotnikach i pamiątkach po nich w bazie RAF Northolt w zachodnim Londynie.

   

  Film pt. “Angielskie niebo i Polscy lotnicy – opowiadanie następnemu pokoleniu”, stworzony przez Komitet Pomnika Lotników Polskich (PAFMC) i filmowców Marka i Cornelię Borzęckich, opowiada historię Polskich Sił Powietrznych podczas II wojny światowej, pokazując zarówno ich trudy, jak i osiągnięcia. Narratorem filmu jest przewodniczący PAFMC Richard Kornicki, który przedstawia pamiątki po polskich lotnikach stacjonujących w RAF Northolt podczas wojny.

   

  Po projekcji odbyła się dyskusja i sesja pytań i odpowiedzi z udziałem Kornickiego, członka PAFMC Rodneya Bylesa i kierownika zespołu ds. renowacji w RAF Northolt, Phillipa Dawe’a, którzy pomagali w tworzeniu filmu.

   

  Wśród zebranych gości byli weterani wojenni, w tym Jan Stangryciuk i Marian Jankiewicz, oraz przedstawiciele organizacji polonijnych w Wielkiej Brytanii.

   

  Cieszę się, że film ten powstał, ponieważ polska wystawa w RAF Northolt nie jest łatwo dostępna dla szerszej publiczności. RAF Northolt jest bazą operacyjną, a odwiedzanie jej jest rzadkością – powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki witając gości.

   

  Wiem, że większość z Państwa myśli, że trudno w to uwierzyć, jednak nadal nie jest powszechnie znane, iż w bitwie o Wielką Brytanię po Brytyjczykach Polacy byli drugim co do wielkości kontyngentem w Royal Air Force i, co najważniejsze, najwyżej punktowany dywizjon w tej bitwie był polski. Ich odwaga jest źródłem ogromnej dumy dla Polski i polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii – dodał ambasador.

   

  To w dużej mierze dzięki polskim pilotom i ich osiągnięciom w walce więzi Polski z Wielką Brytanią są tak silne, a więzi przyjaźni między naszymi narodami trwają pomimo niepewnej sytuacji politycznej, w prawdziwym duchu zaufania i współpracy – powiedział ambasador Rzegocki.

   

  Mam nadzieję, że dzięki temu filmowi odwaga polskich pilotów na zawsze pozostanie w zbiorowej pamięci naszych dwóch krajów. To braterstwo broni na stałe wiąże nasze narody – stwierdził ambasador.

   

  Wystawa w Polish Lounge w RAF Norholt, będąca zbiorem wspomnień, jest otwarta dla publiczności w określonych terminach w roku, a informacje o szczegółach dot. jej zwiedzania można znaleźć na stronie internetowej Komitetu Pomnika Lotników Polskich.

   

  Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie

  IMG_2554
  IMG_2561
  IMG_2567
  IMG_2573
  IMG_2576
  IMG_2577
  IMG_2583
  IMG_2591
  IMG_2598
  IMG_2619
  IMG_2625
  IMG_2627
  IMG_2628
  IMG_2632
  IMG_2637
  IMG_2643

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: