close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 12 września 2018

  Podczas wieczoru w Ambasadzie RP w Londynie poświęconemu prezentacji nowej książki Dermota Turinga "X, Y & Z: The Real Story of How Enigma Was Broken" ("X, Y & Z: Prawdziwa historia tego, jak złamano Enigmę"), bratanek Alana Turinga otrzymał list od prezydenta Andrzeja Dudy, dziękujący za jego wkład w promowanie osiągnieć polskich kryptologów, którzy przyczynili się do złamania kodu Enigmy.

   

  Chciałbym wyrazić wdzięczność za Pana pracę, która podkreśla istotną rolę, jaką odegrali wyjątkowi polscy matematycy i łamacze kodów Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki w rozszyfrowywaniu kodu Enigmy. Jak wszyscy wiemy, rola ta okazała się kluczowa w zwycięstwie aliantów nad nazistowskimi Niemcami – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do sir Dermota Turinga.

   

  Cieszę się, że dzięki Pana staraniom, a także dzięki staraniom rodzin kryptologów i wielu innych osób, polscy naukowcy wreszcie otrzymają uznanie, na jakie zasługują – podkreślił prezydent.

   

  Przemawiając na wydarzeniu, sir Dermot Turing podkreślił rolę polskich kryptologów. – Bez pracy polskich matematyków i inżynierów, łamacze kodów w Bletchley Park mogliby rozpocząć drugą wojnę światową z gorszej pozycji. Dzięki temu, że polska służba wywiadu wojskowego podzieliła się najściślej strzeżonymi sekretami z Bletchley Park i Alanem Turing w lipcu 1939 roku, już na starcie mieli oni przewagę – powiedział Turing.

   

  Podczas wydarzenia, którego gospodarzem był Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, miała miejsce prezentacja książki, po której odbyła się debata panelowa z udziałem Toniego Comera z GCHQ, Gordona Corery z BBC, Nathalie Genet-Rouffiac z francuskiego Ministerstwa Obrony i Jakuba Krupy z Polskiej Agencji Prasowej. Dyskusja skupiła się na współpracy francuskiego, brytyjskiego i polskiego wywiadu, która doprowadziła do odszyfrowania maszyny Enigma.

  IMG_7103
  IMG_7108
  IMG_7115
  IMG_7120
  IMG_7131
  IMG_7137
  IMG_7145
  IMG_7151
  IMG_7165
  IMG_7166
  IMG_7167
  IMG_7168

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: