close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 4 marca 2019

  W dniach 1-3 marca br. przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) odbyli spotkania z polskimi obywatelami w Brirmingham, Londynie i Belfaście dotyczące przygotowań polskiego rządu do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w kontekście zabezpieczenia społecznego oraz wsparcia na rynku pracy, na jakie mogą liczyć obywatele, którzy zdecydują się na powrót do kraju.

  - Sytuacja jest dynamiczna, ale w obecnej sytuacji prawnej najbardziej prawdopodobne wydaje się, że 30 marca Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy, czyli tzw. wersja twardego Brexitu. W tej sytuacji zrodzi się wiele konsekwencji dla naszych rodaków, którzy mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii, a część z nich zamierza wrócić i ich także będą te kwestie dotyczyły – ostrzegał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski podczas konferencji prasowej w Ambasadzie RP w Londynie poprzedzającej cykl spotkań z Polakami. - Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy – dodał.

   

  W trakcie rozmów z polskimi obywatelami w Wielkiej Brytanii ministrowie odpowiadali m.in. na pytania dotyczące dostępu do rynku pracy, dostępu do świadczeń z systemu zabezpieczenia społecznego, pracowników delegowanych, kwestii z zakresu polityki rodzinnej czy pomocy społecznej.

   

  - Nasze rozwiązania dotyczą umożliwienia dalszego sumowania okresów ubezpieczenia przebytych w Wielkiej Brytanii, do dnia 29 marca 2019 r., na potrzeby przyznawania prawa do polskich świadczeń – emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych czy zasiłków chorobowych i macierzyńskich oraz transferu świadczeń do miejsca zamieszkania w jednym z państw Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii – wskazał wiceminister Kuberski.

   

  Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki poinformował, iż do 29 marca br. na terenie Wielkiej Brytanii w kwestii ubezpieczenia zdrowotnego nadal obowiązywać będzie karta EKUZ, jednak chcący się ubezpieczyć obywatele podróżujący na wyspy brytyjskie w celach turystycznych, w przypadku wyjścia bezumownego z UE, po tej dacie będą musieli wykupić ubezpieczenie komercyjne. - Jeśli nie pojawi się stosowna regulacja czy specjalne rozporządzenie unijne (...), to nie będzie podstawy do tego, aby instytucja brytyjska sfinansowała koszty opieki zdrowotnej: zarówno obywatela polskiego tu pracującego, jak również obywatela brytyjskiego wyjeżdżającego do innego kraju członkowskiego UE – wyjaśnił wiceminister Zieleniecki.

   

   

  Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: