close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 lutego 2016

  „Wielka Brytania jest dla Polski partnerem strategicznym” – mówiła premier Beata Szydło przed rozpoczęciem spotkania z premierem Davidem Cameronem. Wśród tematów rozmów w Kancelarii Premiera były m.in. brytyjskie postulaty dotyczące reformy UE, kwestia Polonii mieszkającej w Wielkiej Brytanii oraz przygotowania do szczytu NATO w Warszawie.

   

  Brytyjskie postulaty reformy Unii Europejskiej

  Dla Polski, polskiej gospodarki i polityki niezwykle istotne jest, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej – mówiła premier Beata Szydło. Dodała, że przychyla się do propozycji premiera Camerona dotyczących usprawnienia konkurencyjności i odbiurokratyzowania UE. Również propozycja nadania odpowiedniego znaczenia parlamentom narodowym w Unii Europejskiej cieszy się poparciem polskiego rządu.

   

  Jednocześnie, zdaniem Beaty Szydło, zagadnieniem wymagającym negocjacji i doprecyzowania są kwestie równego traktowania Polaków obecnie pracujących w Zjednoczonym Królestwie. Chcielibyśmy, żeby mieli takie same warunki i takie same szanse na rozwój zawodowy jak obywatele Wielkiej Brytanii – mówiła polska premier i podkreśliła, że będzie to temat, który będzie najszerzej dyskutowany podczas spotkania.

   

  Kwestie bezpieczeństwa

  Nawiązując do przygotowań do lipcowego szczytu NATO w  Warszawie, premier Beata Szydło podkreśliła, że chcemy, żeby nasze postulaty wspierania wschodniej flanki były również wzięte pod uwagę i żeby Wielka Brytania nas wspierała w tych propozycjach. Jak dodała, jest to niezwykle istotne, nie tylko dla bezpieczeństwa Polski, ale i całej Unii Europejskiej. 

   

  Premier Beata Szydło mówiła również, że już wczoraj na konferencji w Londynie omawiane były wyzwania stojące przed Europą, m.in. sytuacja w Syrii, a także zagadnienia dotyczące kryzysu migracyjnego,  które stanowić będą tematy lutowej Rady Europejskiej.

   

  Spotkanie w Warszawie odbyło się z inicjatywy strony brytyjskiej. To druga w odstępie dwóch miesięcy wizyta premiera Davida Camerona w Polsce - poprzednia miała miejsce w dniach 9-10 grudnia 2015 roku.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: