close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 13 maja 2015

  Odsłonięcie Drzewa Sierpińskiego w Centrum Nauk Matematycznych było okazją do uczczenia bliskich stosunków między Polską a Uniwersytetem w Cambridge.

   

  Rzeźba została zainstalowana przez Uniwersytet w Cambridge oraz Ambasadę RP w Londynie z okazji setnej rocznicy najbardziej znanego osiągnięcia Wacława Sierpińskiego: opisania właściwości trójkątnego fraktala, nazwanego później Trójkątem Sierpińskiego. Zbudowane z Trójkątów Sierpińskiego, Drzewo Sierpińskiego jest dowodem uznania dla geniuszu polskiego matematyka oraz dla dokonań polskiej nauki.

  Profesor Sir Leszek Borysiewicz, rektor Uniwersytetu w Cambridge o polskich korzeniach, przywitał Ambasadora Witolda Sobkowa słowami: "Cieszę się, widząc nowy dom dla Drzewa Sierpińskiego w Centrum Nauk Matematycznych. Ta rzeźba jest trafnym symbolem znakomitych tradycji w dziedzinie nauk matematycznych, które są udziałem zarówno Uniwersytetu w Cambridge jaki i Polski". W odpowiedzi w krótkim przemówieniu Ambasador Witold Sobków podkreślił znaczenie wymiany akademickiej pomiędzy Polską i Uniwersytetem w Cambridge.

  W ubiegłym roku na Uniwersytecie w Cambridge otwarto kierunek polonistyki (Polish Studies). Zostały również ustanowione partnerstwa pomiędzy Cambridge i polskimi uczelniami. Wielu spośród 200 polskich studentów działa w stowarzyszeniu Cambridge University Polish Society, organizując konferencje i imprezy promujące perspektywy pracy i prowadzenia badań w Polsce, np. "Science. Polish Perspectives" oraz "Next Step: Poland".

  Wideo relację z wydarzenia zrealizowała firma Ligh Leeks:

   

   

  W tym miesiącu Aleksandra Pędraszewska - polska studentka z Uniwersytetu w Cambridge - została wybrana przez TARGETjobs jako UK Female Undergraduate of the Year 2015. Dowiedz się więcej z informacji prasowej #PolesinUK: http://bit.ly/1ESDji4

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: