close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 15 grudnia 2018

  W sobotę, 15 grudnia 2018 r. odbyła się uroczystość nadania Polskiej Szkole w Oksfordzie imienia generała Alfonsa Maćkowiaka, weterana II wojny światowej, uczestnika operacji „Market Garden”, legendarnego szkoleniowca Cichociemnych i wieloletniego trenera w lekkoatletycznym klubie Uniwersytetu Oksfordzkiego.

   

  Nadanie patronatu odbyło się, aby upamiętnić rolę gen. Maćkowiaka w historii miasta – jego metody szkolenia zainspirowały i pomogły wielu miejscowym lekkoatletom odnieść sukcesy sportowe w latach 1964-1989. 

   

  W ceremonii wzięli udział m.in. Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, wiceburmistrz Oksfordu Sajjad Malik, przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Krystyna Olliffe, członkowie rodziny i przyjaciele gen. Maćkowiaka oraz Cichociemniego Tadeusza Kobylińskiego, a także nauczyciele i uczniowie z Polskiej Szkoły w Oksfordzie.

   

  – Cieszę się, że poprzez nadanie imienia generała Maćkowiaka polskiej szkole możemy uhonorować jego wkład w rozwój sportu w Oksfordzie. Mam nadzieję, że patronat będzie przypominał przyszłym pokoleniom o tej niezwykłej osobie i polskim bohaterze wojennym, który stał się bohaterem młodych ludzi, inspirując ich do robienia wielkich rzeczy w życiu – powiedział Ambasador Rzegocki w swoim przemówieniu.

   

  Alfons Maćkowiak urodził się 29 marca 1916 roku. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim oraz Szkołę Podchorążych Artylerii w Toruniu.

   

  W kampanii wrześniowej uczestniczył jako oficer zwiadu i dowódca baterii artylerii lekkiej. We wrześniu 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł i przedostał się do Węgier. Po krótkim internowaniu przedostał się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie był znany jako Alan Mack. We wrześniu 1944 roku jako żołnierz 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej wziął udział w operacji powietrzno-desantowej „Market Garden". Ukończył kurs dla Cichociemnych – elitarnej jednostki polskiej armii, która szkoliła się w Wielkiej Brytanii, aby później pod osłoną nocy lądować spadochronami w okupowanej Polsce – a następnie został ich instruktorem.

   

  Po wojnie Maćkowiak pozostał w Wielkiej Brytanii. Na początku prowadził pensjonat, a później został nauczycielem wychowania fizycznego w Bishop's Stortford College. W latach 1964-1989 był trenerem klubu lekkoatletycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie przeszkolił pokolenia zawodników, których poprowadził do wielu zwycięstw w pojedynkach z Uniwersytetem w Cambridge. Aktywnie brał też udział w działaniach społecznych odbywających się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie.

   

  Alfons Maćkowiak zmarł 31 stycznia 2017 roku. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie awansował go na stopień generała brygady. W czerwcu tego roku w centrum sportowym Uniwersytetu Oksfordzkiego odsłonięto tablicę upamiętniającą wojskową karierę generała i jego zasługi dla brytyjskiej lekkoatletyki. 

   

  Biuro Prasowe Ambasady RP w Londynie

  IMG_9333
  IMG_9335
  IMG_9340
  IMG_9341
  IMG_9358
  IMG_9359
  IMG_9373
  IMG_9384
  IMG_9409
  IMG_9439
  IMG_9443

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: