close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 15 lutego 2019

  W dniach 15-16 lutego Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, odwiedził Wielką Brytanię, aby wziąć udział w XII Kongresie Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów, odbywającym się na Uniwersytecie Oksfordzkim.

  Kongres jest coroczną dwudniową konferencją polskich studentów w Wielkiej Brytanii, który zrzesza ponad 400 członków polonijnych studenckich stowarzyszeń naukowych z ponad 30 brytyjskich uniwersytetów. Tegoroczna edycja kongresu odbyła się w Oksfordzie i została organizowana po raz trzeci przez Oxford University Polish Society. Podczas kongresu wiceminister Piotr Dardziński wystąpił w roli głównego prelegenta, moderatorem była dziennikarka BBC Kasia Madera, a wśród speakerów znaleźli się także: Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Ewa Bartnik, profesor genetyki na Uniwersytecie Warszawskim, oraz Katarzyna Gandor, popularna youtuberka, bloggerka i studentka biotechnologii.

   

  W pierwszym dniu wizyty w Wielkiej Brytanii wiceminister Piotr Dardziński spotkał się w brytyjskim Departamencie Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej z ministrem ds. uniwersytetów, nauki, badań i innowacji Chrisem Skidmorem. Rozmowy dotyczyły realizacji decyzji podjętych podczas grudniowych polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych. Wśród najważniejszych tematów znalazły się m.in. YESI (Rok przedsiębiorczości, nauki i innowacji), ubiegłoroczne brytyjsko-polskie forum naukowe poświęcone sztucznej inteligencji i inteligentnym miastom oraz tegoroczne forum poświęcone kobietom w nauce, technologii, inżynierii i matematyce. Dyskusje objeły również aspekt współpracy z brytyjskimi i polskimi agencjami finansującymi badania naukowe i innowacje, mającymi na celu wzmocnienie powiązań między brytyjskimi i polskimi uczelniami oraz ośrodkami badawczymi poprzez ułatwienie wizyt studyjnych zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii – ze szczególnym uwzględnieniem innowacji w nauce.

   

  Następnie wiceminister Piotr Dardziński spotkał się z pracownikami brytyjskiego sektora nauki i akademii, w tym m.in. z głównym doradcą naukowym w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych prof. Carole Mundell, prezesem Russell Group Timem Bradshawem, dyrektorem University UK International Vivienne Stern oraz dyrektorem Royal Society Julie Maxton. 

   

  Wiceminister Dardziński odwiedził także Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, gdzie spotkał się z przedstawicielami polskiej diaspory.

   

  – Chcemy uprawiać naukę na poziomie międzynarodowym. Bądźcie naszymi ambasadorami, byśmy w globalnym wyścigu mogli być mocni – powiedział wiceminister Piotr Dardziński do uczestników XII Kongresu Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów w Oksfordzie, w którym wziął udział w drugim dniu swojej wizyty. Podczas specjalnej uroczystości w centrum sportowym Uniwersytetu Oksfordzkiego z udziałem m.in. zastępcy burmistrza miasta Sajjada Malika, ambasadora RP Arkadego Rzegockiego i uczniów z Polskiej Szkoły Sobotniej w Oksfordzie wiceminister złożył wieniec pod tablicą ku czci generała Afonsa Maćkowiaka, która została odsłonięta w czerwcu 2018 r. Wizytę zakończyło spotkanie z wiceburmistrzem Oksfordu oraz polskimi naukowcami i badaczami w miejskim ratuszu.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: