close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 15 lutego 2019

  W dniach 15-16 lutego Piotr Dardziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odwiedzi Wielką Brytanię, aby wziąć udział w XII Kongresie Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów, odbywającym się na Uniwersytecie Oksfordzkim.

  Kongres jest coroczną dwudniową konferencją polskich studentów w Wielkiej Brytanii, który zrzesza ponad 400 członków polonijnych studenckich stowarzyszeń naukowych z ponad 30 brytyjskich uniwersytetów. Tegoroczna edycja kongresu odbędzie się w Oksfordzie i jest organizowana po raz trzeci przez Oxford University Polish Society. Podczas kongresu wiceminister Piotr Dardziński wystąpi w roli głównego prelegenta, a wśród innych speakerów znajdą się: Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Ewa Bartnik, profesor genetyki na Uniwersytecie Warszawskim, Katarzyna Gandor, popularna youtuberka, bloggerka i studentka biotechnologii, a także Catherine Bearder posłanka do Parlamentu Europejskiego.

   

  W pierwszym dniu wizyty w Wielkiej Brytanii, wiceminister Dardziński w brytyjskim Departamencie Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej spotka się z ministrem ds. uniwersytetów, nauki, badań i innowacji Chrisem Skidmorem. Rozmowy dotyczyć będą realizacji decyzji podjętych podczas ostatnich polsko-brytyjskich międzyrządowych konsultacji w grudniu 2018 roku. Wśród najważniejszych tematów znajdą się m.in. YESI (Rok przedsiębiorczości, nauki i innowacji), ubiegłoroczne brytyjsko-polskie forum naukowe poświęcone sztucznej inteligencji i inteligentnym miastom oraz tegoroczne forum poświęcone kobietom w nauce, technologii, inżynierii i matematyce. Dyskusje obejmą również aspekt współpracy z brytyjskimi i polskimi agencjami finansującymi badania naukowe i innowacje, mającej na celu wzmocnienie powiązań między brytyjskimi i polskimi uczelniami oraz ośrodkami badawczymi poprzez ułatwienie wizyt studyjnych zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii - ze szczególnym uwzględnieniem innowacji w nauce.

   

  Następnie wiceminister Dardziński spotka się z pracownikami brytyjskiego sektora nauki i akademii, w tym m.in. głównym doradcą naukowym w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych prof. Carole Mundell,  prezesem Russell Group Tim Bradshaw, dyrektorem University UK International Vivienne Stern, dyrektorem Royal Society Julie Maxton, a także dyrektorem Academic Research Programs w Turing Institute Allaine Cerwonka.

   

  Wiceminister odwiedzi także Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz spotka się z przedstawicielami polskiej diaspory.

   

  -  Wizyta wiceministra Piotra Dardzińskiego w Wielkiej Brytanii jest jedną z najważniejszych wizyt w tym roku. Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, że na brytyjskich uniwersytetach studiuje tak wielu młodych, inteligentnych i zdolnych Polaków, którzy zajmują czołowe miejsca i osiągają najlepsze wyniki. Sam jako pracownik naukowy zdaję sobie sprawę z tego, jak ważna jest edukacja, a zwłaszcza szkolnictwo wyższe, w kształtowaniu życia każdego człowieka, a także całego społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest promowanie wiedzy o Polsce na brytyjskich uczelniach, w celu jeszcze mocniejszego wzmocnienia więzi i współpracy pomiędzy Rzeczpospolitą a Zjednoczonym Królestwem - powiedział Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

   

  Wizytę wiceministra Piotra Dardzińskiego zakończy spotkanie w miejskim ratuszu w Oksfordzie, gdzie wicepremier spotka się z zastępcą burmistrza miasta Sajjadem Malikiem oraz z polskimi naukowcami i badaczami.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: