close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 4 listopada 2018

  W dniach 3-4 listopada 2018 r. Ambasador RP Arkady Rzegocki udał się z wizytą do Edynburga, aby wziąć udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kluczowymi momentami uroczystości było odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka, polskiego bohatera wojennego i obrońcy Szkocji, oraz Msza św. w Katedrze Najświętszej Maryi Panny w Edynburgu.

   

  Pomnik gen. Stanisława Maczka stanął na dziedzińcu Urzędu Miasta Edynburga przy Royal Mile. Oficjalnego odsłonięcia tej naturalnej wielkości statuy z brązu, wykonanej przez polskiego artystę Bronisława Krzysztofa, dokonali w sobotę Lady Fraser, wdowa po Lordzie Fraser, który zainicjował projekt postawienia pomnika, oraz mjr Zbigniew Mieczkowski, jeden z żołnierzy gen. Maczka.

   

  Wśród uczestników ceremonii znaleźli się Lord Provost Edynburga Frank Ross, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Maria Anna Anders, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Jarosław Mika, Konsul Generalny RP w Edynburgu Ireneusz Truszkowski, a także polscy harcerze i inni przedstawiciele polskiej społeczności w Szkocji.

   

  W niedzielę Ambasador Rzegocki wziął udział w jubileuszowej Mszy św. z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas nabożeństwa w Katedrze N.M.P. w Edynburgu odsłonięto tablicę poświęconą polsko-szkockiej przyjaźni, stanowiącą jednocześnie wyraz wdzięczności dla „Szkotów w podziękowaniu za gościnność udzieloną polskim emigrantom”.

   

  W swoim przemówieniu Ambasador Arkady Rzegocki podziękował całej społeczności polskiej w Szkocji, która przez ostatnie dziesięciolecia pielęgnowała ideę wolnej Polski. „Poprzez odsłonięcie tej tablicy pragniemy uhonorować wszystkich, którzy okazali Polakom gościnność, a także polski rząd na uchodźctwie, polskich oficerów, żołnierzy i cywilów” – powiedział Ambasador. W trakcie Mszy św. Fiona Hyslop, minister ds. kultury, turystyki i stosunków zewnętrznych Szkocji, przypomniała, że Polacy odegrali bardzo ważną rolę w obronie szkockiej wolności podczas II wojny światowej. Podkreśliła ona również bliskie relacje wiążące oba państwa.

   

  Dwudniowa wizyta w Edynburgu stanowiła doskonałą okazję do spotkań na temat polsko-szkockich stosunków z członkami szkockiego rządu: ministrem ds. handlu, inwestycji i innowacji Ivanem Paulem McKee oraz ministrem ds. Europy, migracji i rozwoju międzynarodowego Benem Macphersonem. Ambasador Rzegocki udał się również na Mount Vernon Cemetery, gdzie oddał hołd poległym polskim żołnierzom i księciu Sewerynowi Czartoryskiemu, zastępcy marszałka sejmu II RP. W sobotę wieczorem z kolei Ambasador dołączył do polskich harcerzy w Glasgow, gdzie wziął udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy istnienia Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP).

   

   

  Ambasada RP w Londynie

   

  021A0212
  021A0732
  021A0881
  021A0951
  021A9699
  021A9729
  021A9738
  021A9783
  021A9799
  021A9898
  021A9906
  021A9943
  021A9962
  0W9A0036
  0W9A0031

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: