close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 30 października 2018

  Głównym tematem rozmów podczas wtorkowego spotkania sekretarza stanu w MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka z wiceministrem ds. Europy i Ameryk Alanem Duncanem było przygotowanie polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim i szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu w 2019 r.

   

  Wiceministrowie omówili sytuację na Bałkanach Zachodnich, a także współpracę Polski z Wielką Brytanią, która przekazuje nam przewodnictwo w Procesie. Rozmowy dotyczyły ponadto wybranych kwestii z obszaru relacji dwustronnych, w tym zabezpieczenia praw Polaków mieszkających na wyspach w kontekście brexitu.


   - Jeżeli UE  nie zwróci swoich oczu na Bałkany Zachodnie to swoje oczy zwrócą tam inni aktorzy, którzy będą się starali dobrze tam zagospodarować swoje interesy - powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas spotkania z przedstawicielami polskich mediów w Londynie. - Byłem teraz na Bałkanach Zachodnich i widziałem jak wiele inwestycji infrastrukturalnych jest tam prowadzonych na przykład przez Chiny. Dlatego Unia Europejska musi mieć ten region w obszarze swojego stałego zainteresowania – dodał.


  Proces Berliński jest formatem wspierającym państwa Bałkanów Zachodnich na drodze integracji europejskiej i reform. Wiceminister Szynkowski vel Sęk podkreślił, iż współpraca z Wielką Brytanią ma zapewnić kontynuację ważnych dla Bałkanów Zachodnich tematów pomiędzy szczytami w Londynie i w Poznaniu.


  Wymiana doświadczeń pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w ramach Procesu Berlińskiego będzie kontynuowana poprzez konsultacje koordynatorów i zespołów organizujących szczyt w obu ministerstwach spraw zagranicznych.   


  W ramach wizyty w Londynie wiceminister Szynkowski vel Sęk spotkał się także z przedstawicielami czołowych organizacji polonijnych na Wyspach. Podczas spotkania w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w londyńskim Hammersmith poruszono między innymi kwestię praw Polaków w UK po brexicie.


  Wiceszef polskiej dyplomacji wziął również udział w wieczorze poświęconym Lili Pohlmann, działaczce społecznej ocalałej z Holokaustu i przyjaciółce Ireny Sendler. Złożył także wieniec pod Pomnikiem Lotników Polskich w Northolt i zwiedził znajdującą się tam bazę wojskową, gdzie podczas II wojny światowej stacjonowali polscy lotnicy. Wiceminister odwiedził ponadto dwa z głównych ośrodków polskiej kultury i historii w Londynie: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz Ognisko Polskie.
   


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  IMG_7602
  IMG_7608
  IMG_7619
  IMG_7716
  IMG_9879
  IMG_9883
  IMG_9896
  IMG_9901
  MKR_9219
  MKR_9373
  MKR_9384
  MKR_9394
  MKR_9433
  MKR_9467
  MKR_9492

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: