close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 19 kwietnia 2018

  W ramach drugiej edycji Polish Heritage Day zorganizowane zostaną 83 wydarzenia, które odbędą się w terminie od 5 do 27 maja. Odkryj wydarzenia w twojej okolicy dzięki wirtualnej mapie!

  Celem obchodów Polish Heritage Day na terenie Zjednoczonego Królestwa jest świętowanie i promowanie przez Polaków – przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja – polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, oraz podkreślenie pozytywnej roli, jaką niemal jednomilionowa polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie. W tym roku, Ambasada zachęca polskie organizacje, szkoły sobotnie i parafie na terenie Wielkiej Brytanii do aktywnego podejmowania tematu 100-lecia odzyskania niepodległości.

   

  Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich, aby wspólnie z nami świętowali Dni Dziedzictwa Polskiego – Polish Heritage Day, które już po raz drugi będą obchodzone w całej Wielkiej Brytanii w okolicach Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku w sposób szczególny zachęcam do świętowania, gdyż obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości. Mamy do wyboru aż 83 wydarzenia, które polska społeczność wraz z brytyjskimi przyjaciółmi organizuje w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Mam nadzieję, że wspólnie obchodząc Dni Dziedzictwa Polskiego będziemy mogli dzielić się z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi bogactwem naszej kultury i tradycji – powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

   

  W tym roku w ramach Polish Heritage Day odbędą się 83 wydarzenia w około 65 brytyjskich miastach. Miłośnicy historii będą mieli do wyboru m.in. wystawy, wycieczki do Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji w Eddleston oraz spotkania z weteranami wojennymi, w tym z byłym pilotem 302 Dywizjonu Myśliwskiego. Wielbiciele książek będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach poetyckich oraz spotkaniach autorskich w bibliotekach i centrach kultury. Odbędą się również liczne koncerty muzyki rockowej, pop oraz folk. Fani sportów będą mogli kibicować w meczach piłkarskich, a osoby ceniące sztukę będą mogły wziąć udział w warsztatach artystycznych. Nie zabraknie również festynów, pikników i degustacji polskich kulinariów. 

   

  Oficjalnym symbolem inicjatywy Polish Heritage Day jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii.

   

  Zachęcamy do zapoznania się bliżej z programem wydarzeń na wirtualnej mapie dostępnej poniżej, a także do używania hasztagów #PLHeritageDay, #PL100 i #PolesinUK.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: