close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 18 kwietnia 2019

  Ambasada RP w Londynie ma przyjemność ogłosić, że w ramach trzeciej edycji Polish Heritage Days zorganizowanych zostanie blisko 150 deklarowanych wydarzeń, które będą odbywały się w miesiącu maju na terenie całej Wielkiej Brytanii.

   

  Celem obchodów Polish Heritage Days na terenie Zjednoczonego Królestwa jest świętowanie i promowanie przez Polaków – przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających na dzień 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja – polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką niemal jednomilionowa polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie. W tym roku obchodzimy także jakże ważną, 250. rocznicę oficjalnego ustanowienia polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych i stulecie odnowy polsko-brytyjskich stosunków dwustronnych.


  Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich do wspólnego świętowania Dni Dziedzictwa Polskiego – Polish Heritage Days, które już po raz trzeci będą obchodzone w całej Wielkiej Brytanii w okolicach Święta Konstytucji 3 Maja. Podzielmy się z naszymi sąsiadami polską kulturą i dziedzictwem, a także pokażmy, że jesteśmy narodem otwartym, tolerancyjnym, zaangażowanym i przyjaznym. Pokonujmy stereotypy oraz wskazujmy, że zależy nam na aktywnym współdziałaniu w sprawach dotyczących naszego najbliższego otoczenia. W tym roku, mamy do wyboru blisko 150 wydarzeń, które polska społeczność wraz z brytyjskimi przyjaciółmi organizuje w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Mam nadzieję, że wspólnie obchodząc Dni Dziedzictwa Polskiego będziemy mogli podzielić się z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi bogactwem naszej kultury i tradycji – powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.


  W tym roku w ramach Polish Heritage Days odbędzie się blisko 150 deklarowanych wydarzeń w ponad 50 brytyjskich miastach. Miłośnicy historii będą mieli do wyboru m.in. wykład o najsłynniejszym polskim szpiegu Krystynie Skarbek, pokaz filmu „Lady Sue Ryder of Warsaw”, a także wystawę na temat polskich pilotów Dywizjonu 303. Dla fanów żeglarstwa główną atrakcją będą z pewnością regaty o Puchar Ambasadora oraz parada jachtów wokół Wyspy Wight. Kibice sportowi będą mogli wziąć udział w licznych meczach: siatkówki, piłki nożnej oraz rugby, a także wziąć udział w wyścigach gokartowych wśród zdjęć Dywizjonu 303. Wielbiciele książek i sztuki będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach autorskich oraz licznych wystawach w galeriach i centrach kultury. Odbędą się również różnorodne koncerty - od muzyki poważnej do folku – oraz pokazy i konkursy taneczne. Nie zabraknie również festynów, pikników, degustacji polskich kulinariów, a także warsztatów z języka polskiego.   


  Oficjalnym symbolem inicjatywy Polish Heritage Days jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem polskich pilotów walczących w Bitwie o Wielką Brytanię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii.


  Zachęcamy do zapoznania się bliżej z programem wydarzeń na wirtualnej mapie, a także do używania hasztagów #PLHeritageDays i #PolesinUK na portalach społecznościowych.
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: