close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 29 kwietnia 2015

  Z głębokim żalem żegnamy Annę Sabbatową, wdowę po Prezydencie RP na uchodźstwie Kazimierzu Sabbacie, wybitną działaczkę Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju.

   

  Anna Sabbatowa była działaczką emigracyjną w Wielkiej Brytanii, wdową po Prezydencie RP na Uchodźstwie Kazimierzu Sabbacie, który piastował urząd w latach 1986-1989 i córką  generała brygady Nikodema Sulika, dowódcy 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Podczas okupacji należała do Armii Krajowej (pseudonim „Aniela”). Na emigracji poświęciła się działalności społecznej i niepodległościowej oraz pomocy organizacjom dobroczynnym. Była wybitną działaczką Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju.

   

  Jako Pierwsza Dama godnie podkreślała rangę Urzędu Prezydenta Polski. Po śmierci Prezydenta Kazimierza Sabbata, Prezydent Ryszard Kaczorowski mianował ją członkiem Rady Narodowej. W 2014 r. Prezydent  Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył Annę Sabbatową Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, za działalność społeczną na rzecz polskiej emigracji oraz wspieranie ruchu harcerskiego w Wielkiej Brytanii.

   

  Anna Sabbatowa zmarła wczoraj w Londynie w godzinach wieczornych. Ambasada RP składa najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Pani Prezydentowej.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: