close

Finał Plebiscytu #Polka100

 

Przedstawiamy 18 laureatek plebiscytu #Polka100 – wyjątkowe kobiety, które inspirują społeczność polską w Wielkiej Brytanii

 

 

Przyznanie kobietom prawa do głosowania oraz sprawowania funkcji wyborczych było jedną z najistotniejszych decyzji podjętych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. W ten sposób Naczelnik Państwa Józef Piłsudski uhonorował wieloletnie starania Polek o ich prawa wyborcze oraz docenił rolę jaką odegrały w odzyskaniu polskiej niepodległości w czasie zaborów. W 1918 r. pierwsze prawa wyborcze zostały również nadane kobietom w Wielkiej Brytanii.

 

Z okazji 100. rocznicy tych wydarzeń, Ambasada RP w Londynie postanowiła przedstawić cykl historii współczesnych Polek, które swoją pracą i zaangażowaniem na co dzień przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski na wyspach brytyjskich.

 

W ramach plebiscytu #Polka100 wyłonionych zostało 18 zwyczajnych lecz wyjątkowych kobiet,  które inspirują społeczność polską w UK. Laureatki plebiscytu reprezentują szerokie spektrum zawodów wykonywanych przez polskie kobiety w Wielkiej Brytanii - znalazły się wśród nich pilotka, działaczki polonijne, inżynier budująca metro, analityk energetyczny czy piłkarka młodzieżowa.

 

Profile laureatek plebiscytu zostały przygotowane przez wyróżnioną wieloma nagrodami fotoreporterkę Jadwigę Brontē oraz dziennikarza Jakuba Krupę. 

 

Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

 

Lista laureatek #Polka100

 

           

               Anna Kopyto               Joanna Bagniewska            Basia Lalik                Róża Włodarczyk

           

           Milena Skupiński               Ashanti Akpan            Barbara Drozdowicz        Izabela Lechowicz

           

         Jolanta Kutereba                  Ewa Gluza                       Marta Krupińska           Ewelina Wachnicka

           

     Oliwia Miłek-Richards         Kasia Madera     Agata Gostyńska–Jakubowska  Katarzyna Grabka

                                                                      

                                                         Joanna Młudzińska           Monika Chomka

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych