close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KOMUNIKATY

 • 9 listopada 2018

  Już po raz kolejny Ambasada RP w Londynie wsparła „Akcję Znicz” zorganizowaną przez partnerów polonijnych.

  Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy w Dzień Wszystkich Świętych znicze zapłonęły na grobach Polaków spoczywających m.in. na cmentarzach w Londynie, Birmingham, Walsall, Gloucester, Southampton, Portsmouth, Telford, na Gibraltarze i w wielu innych miejscach.

   

  Ambasador RP prof. Arkady Rzegocki odwiedził polskie groby w Szkocji. Wizyta ta związana była z odsłonięciem pomnika gen. Stanisława Maczka w Edynburgu. Konsul Generalny Mateusz Stąsiek, Wicekonsul Radosław Gromski oraz przedstawiciele Instytutu Piłsudskiego w Londynie odwiedzili też groby Marszałków Sejmu i Senatu II RP znajdujące się na londyńskich cmentarzach South Ealing oraz Kensal Green.

  Tegoroczna Akcja Znicz potrwa do 11 listopada, kiedy to wolontariusze w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości zapalą kolejne znicze na grobach najwybitniejszych Polaków oraz polskich miejscach pamięci.

   

  Dziękujemy wszystkim osobom wielkiego serca, które tak pięknie uczciły pamięć naszych Rodaków zmarłych na emigracji. Cieszymy się, że liczba organizacji zainteresowanych uzyskaniem wsparcia zwiększa się każdego roku. Rośnie także liczba cmentarzy, na których odkrywane są groby Polaków, często zapomniane. Będziemy dokładać wszelkich starań, aby w kolejnych latach wspomóc wszystkich wolontariuszy chcących objąć opieką polskie groby, zachęcamy jednocześnie naszych partnerów do szukania także innych źródeł finansowania akcji, aby w przyszłości wraz z liczbą organizacji chętnych do włączenia się w tą szlachetną inicjatywę rosła także liczba zakupionych zniczy.

  20181101_105522
  20181101_111615
  20181101_121349
  IMG_4307
  Gibraltar

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: