close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KTO POTRZEBUJE WIZĘ?

 •  

  Jeśli jesteś obywatelem kraju Unii Europejskiej/EEA/EFTA możesz wjechać do Polski na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Ważność dokumentu musi obejmować okres co najmniej planowanego pobytu w Polsce.

   

  Jeśli jesteś obywatelem jednego z niżej wymienionych państw, nie potrzebujesz wizy, aby wjechać do Polski lub przejechać tranzytem przez Polskę, pod warunkiem, że pobyt w Polsce lub strefie Schengen nie przekroczy 90 dni:

   

  Albania (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Andora, Antigua i Barbuda, Argentyna, Australia, Bahamy, Barbados, Bośnia i Hercegowina (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Brazylia, Brunei, Chile, Czarnogóra (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Dominika, Grenada, Gruzja (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Gwatemala, Honduras, Hong Kong (posiadacze paszportu SAR), Izrael, Japonia, Kanada, Kiribati, Kolumbia, Korea Południowa, Kostaryka, Macao (posiadacze paszportu Regiao Administrativa Especial de Macau), Macedonia (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Malezja, Mauritius, Meksyk, Mikronezja, Mołdawia (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Monaco, Nowa Zelandia, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Samoa, Salwador, Serbia (tylko posiadacze paszportu biometrycznego; posiadacze paszportów wydanych przez  „KOORDINACIONA UPRAVA” w Belgradzie dla obywateli Kosowa muszą posiadać wizę), St. Kitts i Nevis, San Marino, St. Lucia, St. Vincent i Grenadyny, Singapur, Seszele, Stany Zjednoczone Ameryki, Tajwan (pod warunkiem, że w paszporcie jest zamieszczony numer identyfikacyjny obywatela), Timor Wschodni, Trinidad i Tobago, Tuvalu, Ukraina (tylko posiadacze paszportu biometrycznego), Urugwaj, Watykan, Wenezuela, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona Vanuatu, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

   

   

  Wiza nie jest również wymagana od: Obywateli Brytyjskich Terytoriów Zamorskich (również tych, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Wielkiej Brytanii), Brytyjskich Podmiotów, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Wielkiej Brytanii i Brytyjskich Osób Chronionych.

   

  Obywatele państw, które nie zostały wymienione w powyższym wykazie, potrzebują wizy do Polski.

   

  Ponadto obowiązkiem wizowym objęci są:

  • Posiadacze dokumentu podróży dla Bezpaństwowca (Konwencja z Nowego Jorku 28 Wrzesień 1954)
  • Posiadacze Certyfikatu Podróży (Czarny)

  Ważne:

  Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie przyjmuje wnioski o wizę Schengen  jedynie od osób, które posiadają ważne pozwolenie na pobyt i zamieszkanie w Wielkiej Brytanii (residence permit). Brytyjskie zezwolenie na pobyt powinno być ważne co najmniej 3 miesiące dłużej od daty planowanego wyjazdu ze strefy Schengen. W przypadku braku pozwolenia na pobyt w Wielkiej Brytanii, o wizę Schengen należy ubiegać się w Konsulacie RP właściwym dla kraju pochodzenia wnioskodawcy.

   

  Jednocześnie uprzejmie informujemy, że posiadanie wizy nie jest równoznaczne z automatycznym prawem wjazdu. O wjeździe każdorazowo decyduje Straż Graniczna.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: